A svájci központú MET csoport hivatalosan bejelentette, hogy nem folytatja a litvániai Achema csoport, a balti térség vezető nitrogénműtrágya- és vegyipari termékgyártója 54,07 százalékos részvénycsomagjának megvásárlására irányuló tranzakcióját. A döntést a részvényesek közötti jogi viták és a felerősödött üzleti bizonytalanságok indokolják, amelyek miatt az energiacég számára az akvizíció folytatásának kockázatai meghaladják a potenciális üzleti előnyöket.
Az átvilágítás (Due Diligence) első szakaszának lezárása után a felvásárlásból való kilépéshez az alábbi okok vezettek:
Lakatos Benjamin, a MET csoport elnök-vezérigazgatója cége közleményében így nyilatkozott: „Hálásak vagyunk a folyamat során kapott támogatásokért, ugyanakkor számos kihívással is szembesültünk. Ezekből sokat tanultunk. Sikeres folytatást kívánunk Lyda Lubiene-nek és vállalatának, és bízunk benne, hogy az Achema csoport megerősödve kerül ki a jelenlegi nehéz időszakból.” A Világgazdaság tavaly júniusban számolt be a MET és az Achema közötti tárgyalások megkezdéséről.
Az Achema termékeinek közel 36 százalékát Litvániában forgalmazzák; a többit Franciaországba, Lengyelországba, Németországba, Nagy-Britanniába, a Benelux államokba és Skandináviába, Ukrajnába, Dél-Amerikába, Ausztráliába, afrikai országokba és más célállomásokra exportálják.
Az Európai Unión belüli kereskedelem nagy részét leányvállalatokon keresztül bonyolítják le: a Litfert SARL Franciaországban és Belgiumban, a Liteximp Sp.zo.o Lengyelországban, az Agro Baltic GmbH Németországban és Hollandiában, valamint az Agrochema a Balti-térségben. Skandináviában a műtrágyákat közvetlenül a gazdaszövetkezeteknek értékesítik. Más piacokon a műtrágyákat a legjobb hazai piaci tapasztalattal rendelkező nagykereskedőknek értékesítik.
Közzétett diagramjáról hozzávetőlegesen leolvashatóan 2023-ban a műtrágya-értékesítése körülbelül 480 millió tonnáról 490 millió tonnára nőtt, de 2017-ben elérte a 900 millió tonnát is. A 2023-as mennyiségi növekedéshez azonban a forgalmazásból származó bevétel a 2022-es 950 millióról 420 millió euróra zuhanása társult. A legnagyobb mennyiségben (34 százalék) ammónium-nitrátot adott el, amelyet a folyékony nitrogénműtrágyák (27 százalék) követtek.
A svájci központú MET európai integrált energiavállalat, tevékenysége kiterjed a földgáz- és az árampiacra, valamint energiapiaci eszközök fejlesztésére és működtetésére. Leányvállalatai révén
A MET – mint írja – jelentős tapasztalattal bír a zöld (megújuló) és a rugalmassági (kiegyenlítő) energiapiaci eszközök üzemeltetésében, így a lehető legszélesebb körben tudja támogatni a zöldenergia-átmenetet. A csoport 2024-es konszolidált árbevétele 17,9 milliárd euró, gázpiaci forgalma 140 milliárd köbméter, az árampiaci forgalma pedig 76 terawattóra volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.