Németország nem enged a frissen megtalált szigorból a migránsok ellen, szögezte le a német belügyminiszter a Welt am Sonntag című német lapnak adott, szombaton közzétett interjújában, a határellenőrzés megszigorítását ért kritikákra reagálva. Alexander Dobrindt egyúttal uniós megegyezést sürgetett, és javaslatot is tett a probléma megoldására.
Szükségünk van olyan harmadik országokra, amelyek készek befogadni azokat a bevándorlókat, akiknek a menedékkérelmét elutasították, ám nem tudnak visszatérni hazájukba – idézte Dobrindt nyilatkozatát az MTI. Harmadik országon azt értette, hogy olyan ország, amely hazájukhoz közeli és biztonságos.
Ismeretes: a bevándorlók Európába a Közel-Keletről, illetve Ázsia és Afrika bizonyos régióiból érkeznek tömegesen. Melyek lehetnek ezek az országok, és miként sikerül őket meggyőzni, hogy befogadják az Európában nem befogadott migránsokat, erről nem derültek ki részletek a tudósításból. Az mindenesetre igen, hogy a német politikus tudatában van a nehézségeknek.
Ezt egyetlen tagállam sem működtetheti önállóan, EU-s szinten kell megtörténnie
– szögezte le. Hozzátette: „jelenleg már az alapokat készítjük elő”.
Amint hivatalba lépett május 6-án, Dobrindt azonnal szigorúbb határőrizetet rendelt el, bírálatokat kiváltva a szomszédos Svájc és Lengyelország részéről és aggodalmas cikkek sorozatát az osztrák sajtóban is.
A belügyminiszter azt mondta, az intézkedések eredményesek, máris csökken a határokon beadott menedékkérelmek száma, a kritikákra vonatkozó kérdésre pedig azt válaszolta: Varsó és Bern egyébként támogatja az új német migrációs politikát és hasonló álláspontot képvisel a berlini intézkedésekkel összefüggésben Franciaország, Dánia, Csehország és Ausztria is.
Az újabb változás tehát, ha valóban ez történik, megint Németországból indulna el, ahonnan a bevándorlók millióit bevonzó Willkommenskultur is indult. Magyarországnak a tíz éve indult bevándorlási hullám kezdete óta változatlan bevándorláspolitikáját változó hevességgel folyamatosan politikai és jogi tűz éri, sőt büntetést is fizet, mert nem fogadja el a migránsok elosztását az uniós tagállamok között.
A miniszter úgy értékelte, a német változás dominóeffektust indított el, és a Németországgal szomszédos országok szintén fokozták a határellenőrzéseket.
Dobrindt szerint a fent említett országok maguk is aggódva figyelték, „miként vonzza magához Németország a menekülteket”, és most örülnek, hogy „csökkent a vonzereje az illegális bevándorlás szempontjából”.
A korábbi visszás állapotot az előző kormány elhibázott politikájának tudta be. A miniszter úgy véli, a német zárás nem növelte, hanem csökkentette a nyomást a tranzitországokon.
A német határoknál nincs semmi baj; a cél az volt, hogy ne terheljük túl Németország szomszédait – mondta, és hangsúlyozta:
Németország többé nem hajlandó folytatni az utóbbi évek migrációs politikáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.