A német energiaipar szélerőmű forradalma sok szempontból sikeresnek mondható, hiszen a szélenergia jelenleg az ország egyik legnagyobb villamosenergia-forrása. Azonban az elmúlt három hónap szélcsendes időszaka drasztikus visszaesést okozott az energiatermelésben, ami vállalatok számára milliós veszteségeket eredményezett.
A Német Meteorológiai Szolgálat (DWD) adatai szerint
A szélenergia-termelők súlyosan érintettek. Például a Coxhavenben működő PNE szélerőmű-üzemeltető bevétele 31,4 millió euróról 27,9 millió euróra esett vissza az előző évhez képest, de ennél is aggasztóbb, hogy az üzemi eredmény az előző évi 1,1 millió eurós nyereségből 7,1 millió eurós veszteséggé változott – számolt be róla a Welt című lap. A Német Energia- és Vízipari Szövetség (BDEW) adatai szerint
országos szinten 31 százalékkal kevesebb elektromos áramot termeltek az év első negyedévében, mint az előző év azonos időszakában.
Fontos azonban megjegyezni, hogy 2024 áprilisában és 2022-ben a korábbi évekhez képest jóval magasabb volt a szélsebesség, így a 2025-ös visszaesés még drámaibbnak tűnhet az összehasonítások alapján. A szakértők szerint nincs bizonyíték arra, hogy a jelenségért a klímaváltozás lenne a felelős, korábbi évtizedekben is előfordultak hasonló szélcsendes időszakok.
Németország a télen úgynevezett „sötét csendeket” élt át, amikor egyszerre volt kevés napsütés és alacsony szélsebesség, ami rendkívül magas árakat eredményezett. Az ország ekkor a szomszédos országokból importált energiát, valamint hagyományos erőművekhez fordult.
Robert Habeck, a Zöldek volt gazdasági minisztere már korábban terveket dolgozott ki arra, hogy 2030-ig 40 nagy gáztüzelésű erőmű építését ösztönözzék, így próbálva meg kiegyensúlyozni a szél- és napenergia termelésének ingadozásait. Ezeket az erőműveket állítólag úgy tervezték, hogy a jövőben átállíthatók legyenek hidrogén üzemre is, így megfelelve bizonyos klímavédelmi elvárásoknak.
A villamosenergia-hálózatot is veszélyezteti a megújuló energia bizonyos helyzetekben, különösen az ünnepnapokon, amikor alacsony az áramigény.
A napenergia termelése nem szabályozható a hálózati üzemeltetők által, így amikor túl sok áram termelődik, és nincs elég fogyasztó, a hálózat túlterhelődhet.
Az előző német kormány a hálózatüzemeltetők kérésére törvényt alkotott, hogy kezelni tudják a napenergia-termelésből fakadó túltermelési problémákat. 2023-ban az átlagos napenergia-részarány 31,5 százalék volt, ezt követték a széntüzelésű erőművek 22,5 százalékkal.
A megújuló energia egyre nagyobb szeletet hasít ki Németország energiamérlegéből, amit támogatói azzal indokolnak, hogy csökkenti a külföldi – például orosz – energiafüggőséget, valamint a szén-dioxid-kibocsátást. Kritikusai viszont úgy vélik, hogy a szélenergia gyengíti az energiabiztonságot, és számos környezeti kockázatot is jelent, például a vadvilágra és az erdőkre nézve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.