BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Az OPEC rácsapott az olajpumpára és belekiabált a megafonba, figyeljük az üzemanyagárakat

Újabb kitermelésnövelést határozott el szombaton az olajtermelő országok OPEC+ csoportja. Az olaj ára közvetlenül befolyásolja az üzemanyagárakat: hétfőn meglátjuk, hogyan fogadja a piac a bejelentést.

Hétfőn kiderül, hogy reagál az olajpiac  szombati bejelentésre: az olajtermelők legnagyobb csoportja, az OPEC+ júliusban is növeli a kitermelést. A növelés mértéke kisebb, mint amit előzetesen rebesgettek, de a világkészletek viszonylag alacsonyak, a nyár érkeztével az északi féltekén pedg nőni fog a kereslet az üzemanyagra.

Az olaj ára akár újra csökkenhet az OPEC+ döntése után
Az olaj ára akár újra csökkenhet az OPEC+ döntése után / Fotó: AFP

Az OPEC+ már áprilisban fordulatot hajtott végre: addig védte az olajárakat, onnantól a csökkentésükre törekedett. Az olaj hordónkénti ára rövid időre 60 dollár alá is esett az akkori bejelentés hatására, mivel naponkénti 411 ezer hordós kitermelésnövelést jelentettek be májusra, a várt mennyiség háromszorosát.

Ez még lehetett volna döccenő is, mint valódi fordulat, de aztán júniusra is ugyanezt a mennyiséget jelentették be növelésként. Ez megismétlődött szombaton, amikor a júliusi kitermelésről született döntés.

Az OPEC+ elővette a megafont: a több akkor is több, ha nem egészen annyi

A piacon ugyan előzetesen azt rebesgették, hogy ennél is nagyobb lesz a nyárközépre vonatkozó döntés. Hétfőn kiderül, csalódásként értékelik-e a piacon a bejelentést, vagy az eddigi trend folytatódásaként.

Az első értékelések az utóbbit valószínűsítik. A Bloomberg jelentése Jorge Leont, a Rystad Energy A/S elemzőjét idézi, aki korábban az OPEC titkárságán dolgozott: 

Az OPEC+ többé nem csak suttog. A május célzást tette, a június tisztán kimondta, a július pedig elővette a megafont.

 

Ezek lehetnek a megváltozott hozzáállás okai

A Bloomberg forrásai szerint

  •  Szaúd-Arábia a döntéssel a túlzottan sokat termelő tagokat, Kazahsztánt és Irakot büntetné. (Ami csak akkor lehetséges, ha a döntés következtében süllyed, nem emelkedik az olaj ára.) 
  • Emellett visszanyernének az Egyesült Államok és más riválisok elvitte piaci részesedéséből. 
  • Egyúttal teljesítik Donald Trump elnök kívánságát az olcsóbb olajra.

Az olaj ára egyébként az áprilisi esés után némileg visszaemelkedett, a Brent határidős árak 64 dollár körül mozognak.

Az új szaúdi stratégia nem nagyon működik, de marad

Előretekintve, a szaúdiaknak hosszabb távra inkább magasabb árakra lenne szükségük. A Nemzetköz Valutaalap becslése szerint az arab országban akkora költekezés folyik, ami feltornyozta a költségvetés hiányát, hogy 90 dollár feletti ár lenne a számukra megfelelő.

Ha kiszomjaztatnák a túltermelőket, az eddig nem nagyon működött, a legjobban kilógó Kazahsztán például vidáman napi százezer hordókkal meghaladja a napi limitjeit. Jerlan Akkenzsenov energiaminiszter csütörtökön úgy nyilatkozott: nem kényszeríthetnek visszavágást nemzetközi vállalati partnereikre, és az állami mezők sem lassítanak. 

Az olaj ára megint 60 dollár alatt hordónként?

Eközben érkezik a nyár az északi féltekén, amikor fel szokott pörögni az olajkereslet. Amerikában a nyári szabadságok idején többet ülnek az autóban másutt, mint a Közel-Keleten is, a légkondi berendezések számára kell a pluszenergia.

A JPMorgan Chase & Co szakértői azt jósolják, hogy az 50-es felső régióba fog csökkenni dollárban a Brent olaj ára az év során. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.