BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Kiszámolták, mennyi pénze veszett oda Oroszországnak – ha ez igaz, jobb, ha Putyin megkapaszkodik

A hadikiadások először haladják meg a szociális kiadásokat a Szovjetunió bukása óta. Emelkedő kamatok, apadó állami tartalékok és elpárolgott gázexport: súlyos sebeket okoztak az Oroszország elleni szankciók. Legalábbis a britek szerint.

Az Oroszország elleni szankciók nem kevesebb mint 450 milliárd dollárnyi bevételveszteséget okoztak az energiaexportban – állítja a brit ENSZ-képviselet katonai tanácsadója.

szankciók szankció cocom lista Oroszország elleni szankciók
Emelkedő kamatok, apadó állami tartalékok és elpárolgott gázexport: súlyos sebeket okoztak az Oroszország elleni szankciók / Fotó: Viacheslav Lopatin

Egyre jobban fájnak az Oroszország elleni szankciók

Joby Rimmer, az Egyesült Királyság állandó EBESZ-képviseletének vezető katonai tanácsadója szerint a szankciók már most súlyos hatást gyakorolnak az orosz gazdaságra, különösen az energiaszektorra. Az Ukrinform beszámolója alapján Rimmer kiemelte: Oroszország körülbelül 450 milliárd dollárnyi energiabevételt veszített el, mióta a Nyugat szankciókat vezetett be az Ukrajna elleni invázió miatt.

„Az alapkamat 21 százalékra emelkedett, ami mély pénzügyi instabilitásra utal” – fogalmazott a tanácsadó. Hozzátette: a 2025-ös orosz költségvetés 40 százalékát a hadseregre fordítják, ezzel először fordul elő a Szovjetunió felbomlása óta, hogy a védelmi kiadások meghaladják a szociális kiadásokat.

Rimmer hangsúlyozta: 

A Nemzeti Jóléti Alap likvid eszközeinek kétharmadát már elköltötték, az orosz állam pedig a Gazprom veszteségeinek kompenzálására iparigázár-emelésre készül. 

A gázipari óriás ugyanis gyakorlatilag elveszítette legfontosabb exportpiacait az ukrajnai háború kezdete óta.

„A Kreml politikája azt mutatja, hogy tudatosan a háborút választják a saját népük jóléte helyett” – mondta Rimmer.

Orosz gáz betiltása Európában: Magyarországot iszonyúan feldühítette Brüsszel – ebből árrobbanás lesz

Politikai és szakértői bírálatok is érték Dan Jorgensen energiaügyi biztos javaslatát, miszerint 2027 végéig teljesen le kell állítani az orosz energiabeszerzéseket. A kritikusok szerint az orosz gázimport teljes leállítása súlyosan károsítaná az európai gazdaságot és társadalmat, valamint veszélybe sodorná Magyarország energiaellátását.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.