A hosszabb lejáratú amerikai államkötvényhozamok 18 hónapos csúcsra emelkedtek csütörtökön, miközben az ázsiai részvénypiac és a dollár gyengült; a világ legnagyobb gazdaságának romló költségvetési kilátásai aggodalmat keltettek a befektetők körében.
A figyelem továbbra is Donald Trump amerikai elnök adócsomagján van, amelyről várhatóan még ezen a héten szavaz a kongresszus. A befektetők attól tartanak, hogy ez mintegy 3,8 ezermilliárd dollárral növelheti a már most is 36 ezermilliárd dolláros amerikai államadósságot.
A borúlátó hangulat a befektetők körében – miután a Moody’s a múlt héten leminősítette az Egyesült Államok hitelbesorolását – kissé lelohasztotta a piacokat, mivel egyre nagyobb teret nyer a „Sell America” (add el Amerikát!) narratíva. Eközben a dollár közel kéthetes mélyponton mozog a többi főbb valutával szemben.
A befektetők alternatívákat keresnek az Egyesült Államokon kívül is, mivel arra számítanak, hogy az USA sem lesz védett egy Trump kiszámíthatatlan kereskedelmi politikája által kiváltott globális recesszió esetén.
Továbbra is bizonytalanság és aggodalom övezi a növekedési kilátásokat, valamint azt, hogy az amerikai kormány képes-e további adósságot felvenni
– kommentálta a helyzetet a Reutersnek Vis Nayar, a szingapúri Eastspring Investments befektetési igazgatója.
„Nem számítunk arra, hogy a dollár erősödése visszatérne, de hosszabb távon ez mind a feltörekvő piaci országok irányába való diverzifikációhoz vezet.”
A befektetők vonakodását az amerikai eszközök vásárlásától az is jelezte, hogy szerdán az amerikai pénzügyminisztérium gyenge kereslet mellett tudott csak 16 milliárd dollár értékű 20 éves kötvényt értékesíteni, ami felfelé hajtotta a kötvényhozamokat.
A bizonytalanságok ellenére az elemzők szerint a piaci hangulatot elkezdte támogatni néhány olyan gazdasági adat, amely azt mutatja, hogy a gazdaság a vártnál ellenálóbb a vámháborús adok-kapokban. Ebből a szempontból is fontosak lesznek a csütörtökön publikálandó üzleti aktivitási felmérések Japánból, az euróövezetből és az Egyesült Államokból. A kereskedelmi megállapodások terén elért mérsékelt előrelépés is bizonytalanságban tartja a befektetőket.
A figyelem a Kanadai G7-találkozóra is ráirányul, ahol a pénzügyminiszterek pozitív hangnemben próbálnak közös nyilatkozatot elfogadni, főként nem vámjellegű kérdésekről.
A befektetők azt is figyelik, hogy vajon a devizapiacok szerepet kapnak-e a kereskedelmi tárgyalásokban, bár az Egyesült Államok és Japán szerdán megállapodott abban, hogy a dollár-jen árfolyam jelenleg a fundamentumokat tükrözi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.