A részvénypiacon rekordidő alatt jutottak el a túladott állapotból a túlvett állapotba. A Wall Streeten néhányan azon tűnődnek, hogy nem történt-e túl gyorsan ez a fordulat.
Bármely befektető, aki elég bátor volt ahhoz, hogy a múlt hónapban „belevegye” magát a részvénypiaci esésbe, gyors jutalomban részesült. De vajon nem volt-e túl gyors és túl erőteljes a tőzsde visszapattanása? A Wall Streeten néhányan így gondolják.
Szerintem, amit most látunk, az érzelmi alapú viselkedés, az emberek hajszolják a ralit, és félnek attól, hogy lemaradnak
– mondta Marketwatchnak Michael O’Rourke, a Jones Trading vezető piaci stratégája egy MarketWatch-nak adott interjúban.
Az április 8-i záró mélypontja óta az S&P 500 index több mint 17 százalékkal emelkedett keddig bezárólag – ilyen ütemű emelkedés ritkán fordult elő az elmúlt 75 év során. A Birinyi Associates elemzői hat példát találtak 1950 óta, amikor az S&P 500 rövid távú hozamai hasonlóak voltak az elmúlt hat hétben tapasztaltakhoz.
Minden ilyen esetet követően a 12 hónapos hozamok szinte kivétel nélkül erősek voltak. A legerősebb példa a 2020 eleji, Covid–19 által kiváltott összeomlást követően történt: a piac kezdeti visszapattanása után az S&P 500 tovább emelkedett, végül 12 hónap alatt 46 százalékos erősödést produkált.
De egy év alatt sok minden történhet, és még mindig rengeteg olyan befektető van, aki arra számít, hogy a részvényárfolyamok időközben ismét csökkenhetnek. Még a Wall Street olyan neves alakjai is, mint Paul Tudor Jones, azt mondták, hogy arra számítanak: a piac az év későbbi szakaszában újra eléri az áprilisi mélypontokat, ahogy a Trump-féle vámok gazdasági hatásai végül érezhetővé válnak.
Mark Hackett, a Nationwide vezető piaci stratégiája rámutatott, hogy az amerikai részvények továbbra is drágának számítanak a vállalatok következő 12 hónapra várható nyereségéhez viszonyítva.
A piac rekordidő alatt száguldott a túladott állapotból a túlvettbe, az S&P 500 most a jövőbeli nyereségek 21-szeresén forog
– írta Hackett.
Az S&P 500 relatív erősségi indexe (RSI), amely a részvénypiaci lendület népszerű mutatója, szerdán 70 fölött járt, ami egyértelműen túlvett állapotot jelez. Április 4-én, még Trump első 90 napos vámszünetet bejelentő nyilatkozata 30 alá is esett.
Persze azok a befektetők, akik továbbra is vásárolni szeretnének, számos érvet sorakoztathatnak fel a véleményük alátámasztására. Trump visszavont számos gazdaságilag káros vámot, és kevesen számítanak arra, hogy az adminisztráció újra bevezeti őket – legalábbis nem az április 2-án bejelentett szinteken.
Ezzel párhuzamosan sok hedge fund és intézményi befektető, akik áprilisban eladták részvényeiket, vagy egyszerűen kimaradtak a piacról, most nyomás alá kerülhet, hogy csatlakozzanak a ralihoz. A brit és kínai megállapodások azt mutatják, hogy az adminisztráció valóban törekszik a feszültségek csökkentésére. A 90 napos szünet és a kínai vámok látványos enyhítése után az Egyesült Államok tényleges vámkulcsa
A hangulatot tovább javítja, hogy a rendelkezésre álló gazdasági adatok egyelőre nem mutatják, hogy a vámok, illetve azok kaotikus bevezetéséből fakadó bizonytalanság mélyebb kárt okozott volna az amerikai munkaerőpiacon vagy a fogyasztói költési hajlandóságban. Ugyanakkor az áprilisi adatok nagy része még nem áll rendelkezésre, és sokan úgy vélik, hogy a gazdasági visszaesés hatásai csak később jelentkeznek.
Valószínűleg már történt károkozás, különösen a kisebb vállalkozások körében, amit nehéz lesz rövid távon helyrehozni
– mondta Melissa Brown, a SimCorp befektetési döntések kutatásáért felelős ügyvezető igazgatója.
Számos megválaszolatlan kérdés maradt a Fehér Ház vámterveivel kapcsolatban, amelyek még mindig felforgathatják a piacokat. A „Trump-put” (az a feltételezés, hogy Trump beavatkozik, ha a piac zuhan) körüli találgatások után az adminisztráció ismét megmutatta, hogy érzékenyen reagál a pénzpiacok, legyen az részvény- vagy kötvénypiac, nyomására.
Különösen sok kérdőjel övezi Trump nemzetbiztonsági vámjait, amelyek a félvezetőkre és a gyógyszeripari termékekre vonatkoznának – ez a befektetők számára továbbra is kulcskérdés. Az adminisztráció nem sok részletet közölt ezzel kapcsolatban, bár a Kereskedelmi Minisztériumot április elején utasították egy hivatalos vizsgálat megkezdésére. Ha végül újabb vámokat vezetnek be az érzékeny árucikkek hazai gyártásának ösztönzésére, az ismét megrázhatja a részvénypiacot. Ez a zűrzavar jól rávilágít egy alapvető piaci kockázatra:
egyetlen Truth Social-poszttal Trump bármikor újra pánikot kelthet a befektetők körében.
O’Rourke szerint ugyanakkor nem kizárt, hogy az áprilisi piaci káosz elbizonytalanította Trumpot a vámtervek folytatásában.
Lehet, hogy annyira megijedt a Kína-vámokra adott piaci reakciótól, hogy most már nem meri továbbvinni? –
tette fel a kérdést O’Rourke.
És ott van még a kötvénypiac kérdése is. A 10 éves amerikai államkötvény hozama szerdán szép csendben visszakúszott 4,50 százalék fölé, visszatérve arra a szintre, ami múlt hónapban kötvénypiaci összeomlástól való félelmeket keltett, és ami részben hozzájárult ahhoz, hogy Trump bejelentette a 90 napos szünetet a „felszabadulás napján” életbe léptetett vámok egy részére. (A kötvényhozamok és az árfolyamok fordítottan mozognak – ha a hozam emelkedik, az ár esik.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.