Washingtonban Donald Trump elnöknek elege lett az orosz–ukrán háborúban való közvetítésből, Moszkvát és Kijevet egyaránt a háttérből próbálja meg tárgyalásokra bírni. Amerikai támogatás nélkül életképtelen az ukrán hadsereg, Trump ezt az ütőkártyát használja most ki.
Szerepet játszhatott a folyamatban az is, hogy Moszkvában erősen keverik a kártyát. Az érvényes lapok közé be-, becsempésznek hamisakat is, vagy olyanokat, amelyek nem lenyomozhatók. Ilyen „kártyahír” az oroszországi, Sz-500-as mobil, húszkerekű szállító-indítójárműre (TEL) telepített szuper lég- és rakétavédelmi eszköz (űrfegyverként is alkalmazható) állítólagos megjelenése a harctéren. Ennek
a világ legpotensebbjének tartott lég- és rakétavédelmi rendszernek a bevetése igencsak megnehezíti az ukránok egyik leghőbben óhajtott célját, a Kercset az oroszországi szárazfölddel összekötő Krím-híd megsemmisítését.
Ezzel szemben az amerikai kormány szerint a rendszer 2021 óta csak „korlátozott mértékben van szolgálatba állítva”. Azaz nem kizárt, hogy a hidat is védheti egy ideje – együtt a vele közös rendszerbe állítható Sz-400-asokkal, a Pancir-Sz1, Sz2 rakéta-gépágyú kombinációval.
Azaz nincs szó valamiféle áttörésről, az Sz-500-ast évek óta – igaz, mint az oroszországi források is megjegyzik, korlátozott mértékben – telepítik. Mint az amerikai hivatalos internetoldal megjegyzi: városok és katonai objektumok védelmére. A rendszert az oroszországi források egy része 55R6M Triumfator-M-nek nevezi, ahol az „M” a mogyifikacija (módosítás) rövidítést jelentheti. Vagyis az eredeti, 2021-es megjelenés óta a gyártó-tervező cég, az Almaz-Antej kihozhatott egy módosított variánst. Az amerikaiak (a Pentagon és a kormány) megerősítik, hogy az orosz rendszer képes alacsony Föld körüli pályán (LEO) mozgó mesterséges holdak elfogására is, és többféle rakéta indítása közül választhat, a cél sajátosságainak megfelelően.
Nyugati katonai mérnökök összehasonlítása szerint az orosz rendszerekkel (Sz-400-as Triumf, Sz-500-as Prométeusz) szemben az amerikai Patriotok, THAAD-ok nehézkesebbek, harckészültségi állapotba hozásuk több időt igényel. Ugyanakkor „éles” harci bevetésükről olyan kevés a szabadon idézhető információ, hogy az alapján nehéz megítélni, melyik rendszer tud többet. Egy dolgot nem vitatnak: hogy
az orosz, hasonló paraméterekkel rendelkező szisztémák árban jóval olcsóbban a nyugati, amerikai gyártmányoknál.
Az orosz Avia.pro portál adatai szerint az Sz-500-as negyedannyiba kerül, mint a hasonló osztályú THAAD amerikai lég- és rakétavédelmi rendszer. A THAAD (amelyet az amerikai rakétaelhárító technológia jelenlegi csúcsának tartanak) egy rendszerének az ára mintegy 3 milliárd dollár. Az USA ilyen fegyvert nem adott Zelenszkij ukrán elnöknek, noha az következetesen kérte. Amiről kevés szó esik a katonai elemző-tervező körökön kívül: a Nyugat lég- és rakétavédelmi rendszerei az ukrán igények miatt nyomás, feszültség alá kerültek. Egyes szegmensekben eszközhiány léphetett fel, rontva a Nyugat egyes államai vagy a NATO egésze ellenséges légi eszközök, rakéták elleni biztonságát – és ezt Moszkvában kárörömmel emelik ki.
Amúgy a rakéta- és a légvédelem tovább erősítése fogas kérdés. Nyugat-Európának, az EU-nak most ezer más gondja, ezer más helye lenne, ahol ezekre a pénzekre nagy szükség lenne (például a nemzetközi versenyképesség javítása). És nagyon sok múlik a sok tekintetben kiszámíthatatlan amerikai politikán. Ugyanis a leghatásosabb rakéta- és légvédelmi rendszerek (mindenekelőtt a hosszú és középtávú Patriotok és a norvégokkal kooperációban készülő NASAMS rövid és középtávú légvédelmi rakétarendszerek) Amerikában vagy amerikai közreműködéssel készülnek.
És még egy tényező, amely döntően befolyásolja Ukrajna harcképességét: az USA hadseregének páratlan távolfelderítő képességei, a katonai távközlési-felderítő műholdrendszerek, amelyek idejekorán jelzik az ukrán légvédelmi rakétásoknak az ellenséges repülőgép-, rakéta- és drónindításokat. Orosz katonai tervezők szerint
az ukrán rakéták használhatatlanok az amerikaiak által a legfrissebb információk alapján kiszámított és Kijevnek átadott célkoordináták nélkül.
Ezért is erős jelzés, hogy az amerikaiak minden bizonnyal támogatták az ukránokat a második kurszki betörés során – Trump feltehetően így próbál meg nyomást gyakorolni Putyinra a béketárgyalások érdekében.
Mindezeknek az amerikai támogató elemeknek Ukrajna számára való elérhetősége a Donald Trump-kormányzással kiszámíthatatlan pályára került. Akárhogy is, ez a tényező súlyosan korlátozza Ukrajna katonai képességeit, a túlerőben lévő oroszországi csapatok támadásának elhárítási lehetőségeit. Most, amikor a tárgyalásos megoldás ismét elhalványul, és a fegyverek dominálnak, meg kéne fontolniuk a szemben álló feleknek ezt az új leosztást.
Figyelmeztető jel, hogy
áprilisban, a márciusi lassulás után, ismét felgyorsult az orosz hadsereg területszerző aktivitása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.