A bevándorlási szabályozás és a vízumszerzés jelentős szigorítását jelentette be hétfőn Keir Starmer brit miniszterelnök. A munkáspárti kormányfő a Downing Streeten tartott sajtóértekezletén elmondta, hogy a Konzervatív Párt vezette előző kormány utolsó teljes éveiben, 2019 és 2023 között a legális nettó bevándorlás a négyszeresére emelkedett, és 2023-ban megközelítette a második legnagyobb brit város, a több mint egymilliós Birmingham népességét.
A The Guardian cikke szerint Starmer elmondta, hogy a tavaly júliusi parlamenti választások óta hivatalban lévő munkáspárti kormány véget vet ennek a káosznak, és a következő választások időpontjáig jelentősen csökkenti a nettó bevándorlást.
A hétfőn bejelentett szigorítások sarkalatos elemei között szerepel, hogy a jelenlegi öt évről tíz évre emelkedik az a minimális idő, amelyet a külföldi munkavállalóknak Nagy-Britanniában kell tölteniük, mielőtt jogosulttá válhatnak a végleges letelepedési folyamodvány benyújtására és a brit állampolgárság kérelmezésére.
E szigorítás alól a tervezet szerint azok kaphatnak mentességet, akik kiemelkedő képzettségük révén jelentős hozzájárulást tudnak nyújtani a brit gazdaság működéséhez. Ez mások mellett az egészségügyi szakápolókra, az orvosokra, a mérnökökre, valamint a mesterséges intelligencia alkalmazásában és fejlesztésében vezető szerepet betöltő szakemberekre vonatkozik.
A brit kormány ugyanakkor a bevándorlási szabályozás minden szintjén – a gyorsított eljárásra jogosultak esetében is – előírja az angol nyelv magas szintű ismeretét.
A brit belügyminisztérium által a kormányfő hétfői sajtóértekezlete után közzétett 82 oldalas tervezet – Fehér Könyv – kiemeli, hogy
A szabályozás szigorításáról szóló hétfői tájékoztatás megfogalmazása szerint a módosítások egyik fő célja a brit munkavállalók előnyben részesítése az olcsó külföldi munkaerővel szemben, és az, hogy a bevándorlási politika a brit gazdaság növekedésének gyorsítására alkalmas szakképzettségre összpontosítson.
A módosítás nem érinti azokat az EU-állampolgárokat, akik a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) előtt törvényesen letelepedtek Nagy-Britanniában és megszerezték a határidő nélküli tartózkodási engedélyt (EU Settled Status).
A brit statisztikai hivatal (ONS) legutóbbi adatai szerint a tavaly június 30-án véget ért tizenkét hónapban 728 ezer – az egy évvel korábbi azonos időszaknál 20 százalékkal kevesebb – volt a Nagy-Britanniába tartós letelepedés és munkavállalás céljával érkezők nettó száma, vagyis a bevándorlók és a kivándorlók számának különbsége.
Az ONS kimutatta ugyanakkor azt is, hogy a véglegesen távozók legnagyobb egyedi csoportját, 44 százalékát az EU-állampolgárok tették ki: közülük 211 ezren költöztek el Nagy-Britanniából a vizsgált egy évben.
A Bank of England kormányzója szerint újjá kell építeni az EU-val a kereskedelmi kapcsolatokat. A Brexit számos negatív gazdasági következménnyel járt az Egyesült Királyság számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.