Taktikai atomfegyverek hordozására képes vadászgépek vásárlásán gondolkozik Nagy-Britannia, ami a nukleáris elrettentés legnagyobb mértékű kiterjesztése lenne az elmúlt évtizedekben.
Keir Starmer kormánya ezzel ugyanis a brit nukleáris elrettentés legnagyobb változásáról dönthet a hidegháború óta. A brit miniszterelnök a tervek szerint hétfőn indítja útjára a védelmi képességek stratégiai felülvizsgálatát a The Times beszámolója szerint. Bár a javaslatban nem szerepel kimondottan a légi indítású atomfegyverek kérdése, az helyet kapott, hogy
John Healey brit hadügyminiszter a lapnak nem kívánta kommentálni a megbeszéléseket, de a nukleáris fenyegetések új korszakáról beszélt. A tárcavezető szeretné a folyamatosan működőképes hadiipart is helyreállítani. Ugyanis Ukrajna tapasztalata szerinte azt mutatja, hogy egy ország hadserege csak annyira erős, mint a mögötte álló hadiipar.
Ezért Nagy-Britannia hatmilliárd fontot szán a lőszerkészletek feltöltésére, amiből 1,5 milliárd font hat új gyár felhúzását támogatja majd, melyek ezer új munkahelyet teremtenek. A javaslatok között szerepel a rakétavédelem erősítése, a polgári szolgálat újbóli bevezetése és a hajóépítés felpörgetése is. Ez utóbbi keretében a Royal Navy a jelenlegi 14-ről 25-re emelné a rombolók és fregattok számát.
Healey emellett Atlanti Bástya néven egy, a tenger alatti infrastruktúra védelmét célzó programot is létrehozna, hogy a vezetékeket megvédje az orosz támadásoktól és úrrá lenne a hadsereg toborzási válságán is. De az elsődleges fókusz a nukleáris elrettentés fokozásán van.
Ez azért is fontos, mert a hidegháború végét követően Nagy-Britannia felszámolta a levegőből indított nukleáris képességeit, és csak a Vanguard tengeralattjáró programot őrizte meg. Ezzel az ország az egyetlen olyan jelentős nukleáris hatalom, mely csak egyféleképp tudja célba juttatni az atomtölteteket. Az Egyesült Államok földről, víz alól és levegőből is képes erre, míg a franciák légi és tengeri képességekkel bírnak.
Miután a Vlagyimir Putyin vezette Oroszország előszeretettel fenyegetőzik taktikai atomfegyverek bevetésével, a légi hordozású bevethetőség is egyre fontosabbá válhat. Bár a brit tengeralattjárókról nemcsak stratégiai, de kisebb, taktikai atomfegyverek is indíthatók, egy ilyen eset félreértésre is okot adhat és teljes körű atomháborúhoz vezethet. Ezzel szemben
egy légi indítású taktikai atomfegyver válaszul egy hasonló orosz támadásra világos, ám mégis korlátozott válasz lehet.
A The Times forrásai szerint London F–35A vadászgépeket szerezhet be, bár más típusok is felmerültek. A lopakodó vadászgép ezen típusának nagyobb, 1400 kilométeres a hatótávolsága, mint más F–35-ösöknek és képes B61-es atombomba hordozására, mely az Egyesült Államok elsődleges légi atomfegyvere. Ezek a bombák 0,3-340 kilotonna erejűek, míg összehasonlításképpen a Hiroshima ellen használt atombomba 15 kilotonnás volt.
A brit fegyverkezési tervekben a hadiipar és a drónok is kiemelt helyet kapnak. Az Ukrajnában zajló háború rávilágított a nyugati fegyverkészletek kimerültségére és arra is, hogy a gyártási kapacitás képtelen lépést tartani az igényekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.