BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Gyengülő dollárt várnak az elemzők, ami Magyarország számára is jól jön

A Wall Street befektetési bankjai szerint az idén további 9-10 százalékos dollárgyengülés még simán benne van a pakliban. A gyenge dollár olcsóbbá teszi az energiahordozók árát a világpiacon, így Magyarország is profitálhat belőle.

A Fehér Ház kissé kaotikus módon ugyan, de felvetett egy alapvető kérdést a nemzetközi monetáris rendszerrel kapcsolatban: vajon a dollár dominanciája tényleg igazságtalan terhet ró Amerikára? A másik nagy kérdés: meddig tarthat a gyenge dollár időszaka?

gyenge dollár
A gyenge dollár olcsóbbá teheti a szénhidrogén-importot / Fotó: NikoNomad

A rövid válasz: nem. A dollár központi szerepe komoly előnyöket biztosít az Egyesült Államoknak – és ezek az előnyök nagyon fognak hiányozni, ha ez a státusz meggyengül. Ugyanakkor a valuta globális szerepe bizonyos kockázatokkal is jár, amelyeket jobban kellene kezelni - írja véleménycikkében a Bloomberg.

Lehet, hogy a kormányzat nem szándékosan akarta lejjebb nyomni a dollárt és magasabbra hajtani a kötvényhozamokat az állandóan változó vámintézkedésekkel, de létezik olyan vélemény is, amely sszerint a hirtelen leértékelődés jó dolog.

Stephen Miran, a Gazdasági Tanácsadók Tanácsának elnöke azt állítja, hogy a dollár elsődlegessége – mint 

  • tartalékdeviza, 
  • biztonságos befektetési eszköz és 
  • a globális kereskedelem egyik legfontosabb elszámló devizája 

– nem az a „kirívó kiváltság”, aminek gyakran beállítják, hanem valójában rossz üzlet Amerikának. 

Az érvelés szerint a globális dollárkereslet felhajtja a zöldhasú árfolyamát, ezáltal rontja az amerikai gyártók versenyképességét, és eszközár-buborékokat fúj fel a dollárban denominált eszközök piacán. Más országoknak ezért kompenzálniuk kellene az Egyesült Államokat ezekért a terhekért, például vámok fizetésével, vagy az amerikai kormány törekvéseinek támogatásával a dollár leértékelésében.

A Bloomberg szerint ez a gondolatmenet több ponton is téves. A legfontosabb: 

hosszabb távon a dollár státusza és megbízhatósága csökkenti a hitelfelvétel költségét, ami elősegíti a gazdasági növekedést. 

Ez a rugalmasság lehetővé teszi az amerikai kormány számára, hogy erőteljesebb fiskális ösztönzőkkel reagáljon gazdasági visszaesésekre. Ha nem lenne ez a „költségvetési mozgástér”, a  washingtoni költségvetési felelőtlenség valószínűleg már rég válságot idézett volna elő.

A dollár dominanciája versenyelőnyt ad az amerikai cégeknek

Emellett a dollár széles körű használata a nemzetközi elszámolásokban versenyelőnyt ad az amerikai exportőröknek, mivel az árfolyamingadozás kockázatát (és a fedezeti költségeket) áthárítja a vásárlókra. A dollár dominanciája a globális pénzügyi rendszerben sokkal hatékonyabbá teszi az amerikai vezetésű pénzügyi szankciókat. És egy kellemes „mellékhatás”, hogy a világban keringő dollárbankjegyek évente dollármilliárdos seigniorage-bevételt termelnek. (A seniorage a pénznyomtatás haszna, a különbség a pénz névértéke (például 10 ezer forint) és az előállításának valódi költsége (például 50 forint) között. Ezt a különbséget az állam vagy központi bank haszonként könyveli el.)

A dollár dominanciája, a tartalékdeviza szerep kemény és puha hatalmat is biztosít, nem véletlen, hogy Európa és Kína régóta áhítozik egy nagyobb szeletre ebből a tortából.

Természetesen a világ hatalmas étvágya az amerikai eszközök iránt veszélyes ösztönzőket is teremt. Például lehetővé teszi az amerikai kormányzat számára, hogy túlságosan eladósodjon – ezáltal pontosan azokat a feltételeket hozta létre, amelyek alááshatják a dollárba vetett bizalmat. Ez hozzájárult a 2008-as pénzügyi válsághoz is, amikor külföldiek tömegesen vásároltak állítólag biztonságos, jelzáloggal fedezett befektetéseket, túlfújva az eszközárakat. Az ilyen jellegű nyomás csak fokozódni fog, ahogy a világgazdaság mérete nő az Egyesült Államokhoz viszonyítva.

Meddig gyengülhet még a dollár?

A dollár további gyengülése várható a következő 12 hónapban, több elemző szerint akár 9–10 százalékos csökkenéssel. A Morgan Stanley előrejelzése szerint a dollárindex 91 pontra eshet, ami a pandémia idején tapasztalt szintnek felel meg. Ez a gyengülés elsősorban a várható amerikai kamatcsökkentéseknek, a rivális devizák (például az euró és a svájci frank) erősödésének, valamint az amerikai gazdaság lassulásának tudható be.

A Goldman Sachs hasonlóképpen 10 százalékos gyengülést prognosztizál az euróval szemben, és körülbelül 9 százalékos csökkenést a japán jen és a brit font viszonylatában. Az opciós devizapiac is további dollárgyengülésre számít, amit a dollárra vonatkozó eladási opciók iránti megnövekedett kereslet jelez. Az MUFG előrejelzése szerint az euró árfolyama 2026 első negyedévére elérheti az 1,20 dollárt, míg a brit font 1,38 USD-ra erősödhet. 

Az amerikai költségvetési kérdőjeleken túl a dollár gyengülése irányába mutat az is, hogy 

  • az amerikai jegybank, a Federal Reserve várhatóan további kamatcsökkentéseket hajt végre, ami csökkenti a dollár vonzerejét a befektetők számára. 
  • Az Egyesült Államok által bevezetett új vámok és a kereskedelmi partnerek válaszlépései növelik a gazdasági bizonytalanságot, ami gyengíti a dollárt. A legutóbbi példa erre az acél- és alumíniumtermékekre kivetett és hatályba is léptetett büntetővám.
  • Trump elnök vámháborújának célja a globális kereskedelem átalakítása, ennek azonban - ha rövid távon is -, de ára van, a gazdasági növekedés lassulása. az OECD és más szervezetek csökkentették az amerikai gazdaság növekedési előrejelzéseit, ami szintén hozzájárul a dollár gyengüléséhez.

Milyen hatással lehet ránk a gyenge dollár?

A gyengébb dollár miatt az amerikai importtermékek ára emelkedhet, ami inflációs nyomást idézhet elő, ugyanakkor az amerikai termékek versenyképesebbé válhatnak a nemzetközi piacon. Ennek értelmében: a dollárgyengülés olcsóbbá teheti az amerikai termékeket, így például a magyar importőrök számára előnyös lehet, például gépek, IT-eszközök vagy más amerikai termékek esetében. 

Fontos szempont az is, hogy az energiahordozók (például a földgáz és a  kőolaj) árát a nemzetközi piacokon általában dollárban jegyzik. Ha a dollár gyengül, az olcsóbbá teheti az energiát forintban számolva – feltéve, hogy a világpiaci ár nem emelkedik párhuzamosan. Ez segíthet csökkenteni az inflációt vagy legalábbis mérsékelni az energiahordozók árának növekedését.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.