A Fehér Ház kissé kaotikus módon ugyan, de felvetett egy alapvető kérdést a nemzetközi monetáris rendszerrel kapcsolatban: vajon a dollár dominanciája tényleg igazságtalan terhet ró Amerikára? A másik nagy kérdés: meddig tarthat a gyenge dollár időszaka?
A rövid válasz: nem. A dollár központi szerepe komoly előnyöket biztosít az Egyesült Államoknak – és ezek az előnyök nagyon fognak hiányozni, ha ez a státusz meggyengül. Ugyanakkor a valuta globális szerepe bizonyos kockázatokkal is jár, amelyeket jobban kellene kezelni - írja véleménycikkében a Bloomberg.
Lehet, hogy a kormányzat nem szándékosan akarta lejjebb nyomni a dollárt és magasabbra hajtani a kötvényhozamokat az állandóan változó vámintézkedésekkel, de létezik olyan vélemény is, amely sszerint a hirtelen leértékelődés jó dolog.
Stephen Miran, a Gazdasági Tanácsadók Tanácsának elnöke azt állítja, hogy a dollár elsődlegessége – mint
– nem az a „kirívó kiváltság”, aminek gyakran beállítják, hanem valójában rossz üzlet Amerikának.
Az érvelés szerint a globális dollárkereslet felhajtja a zöldhasú árfolyamát, ezáltal rontja az amerikai gyártók versenyképességét, és eszközár-buborékokat fúj fel a dollárban denominált eszközök piacán. Más országoknak ezért kompenzálniuk kellene az Egyesült Államokat ezekért a terhekért, például vámok fizetésével, vagy az amerikai kormány törekvéseinek támogatásával a dollár leértékelésében.
A Bloomberg szerint ez a gondolatmenet több ponton is téves. A legfontosabb:
hosszabb távon a dollár státusza és megbízhatósága csökkenti a hitelfelvétel költségét, ami elősegíti a gazdasági növekedést.
Ez a rugalmasság lehetővé teszi az amerikai kormány számára, hogy erőteljesebb fiskális ösztönzőkkel reagáljon gazdasági visszaesésekre. Ha nem lenne ez a „költségvetési mozgástér”, a washingtoni költségvetési felelőtlenség valószínűleg már rég válságot idézett volna elő.
Emellett a dollár széles körű használata a nemzetközi elszámolásokban versenyelőnyt ad az amerikai exportőröknek, mivel az árfolyamingadozás kockázatát (és a fedezeti költségeket) áthárítja a vásárlókra. A dollár dominanciája a globális pénzügyi rendszerben sokkal hatékonyabbá teszi az amerikai vezetésű pénzügyi szankciókat. És egy kellemes „mellékhatás”, hogy a világban keringő dollárbankjegyek évente dollármilliárdos seigniorage-bevételt termelnek. (A seniorage a pénznyomtatás haszna, a különbség a pénz névértéke (például 10 ezer forint) és az előállításának valódi költsége (például 50 forint) között. Ezt a különbséget az állam vagy központi bank haszonként könyveli el.)
A dollár dominanciája, a tartalékdeviza szerep kemény és puha hatalmat is biztosít, nem véletlen, hogy Európa és Kína régóta áhítozik egy nagyobb szeletre ebből a tortából.
Természetesen a világ hatalmas étvágya az amerikai eszközök iránt veszélyes ösztönzőket is teremt. Például lehetővé teszi az amerikai kormányzat számára, hogy túlságosan eladósodjon – ezáltal pontosan azokat a feltételeket hozta létre, amelyek alááshatják a dollárba vetett bizalmat. Ez hozzájárult a 2008-as pénzügyi válsághoz is, amikor külföldiek tömegesen vásároltak állítólag biztonságos, jelzáloggal fedezett befektetéseket, túlfújva az eszközárakat. Az ilyen jellegű nyomás csak fokozódni fog, ahogy a világgazdaság mérete nő az Egyesült Államokhoz viszonyítva.
A dollár további gyengülése várható a következő 12 hónapban, több elemző szerint akár 9–10 százalékos csökkenéssel. A Morgan Stanley előrejelzése szerint a dollárindex 91 pontra eshet, ami a pandémia idején tapasztalt szintnek felel meg. Ez a gyengülés elsősorban a várható amerikai kamatcsökkentéseknek, a rivális devizák (például az euró és a svájci frank) erősödésének, valamint az amerikai gazdaság lassulásának tudható be.
A Goldman Sachs hasonlóképpen 10 százalékos gyengülést prognosztizál az euróval szemben, és körülbelül 9 százalékos csökkenést a japán jen és a brit font viszonylatában. Az opciós devizapiac is további dollárgyengülésre számít, amit a dollárra vonatkozó eladási opciók iránti megnövekedett kereslet jelez. Az MUFG előrejelzése szerint az euró árfolyama 2026 első negyedévére elérheti az 1,20 dollárt, míg a brit font 1,38 USD-ra erősödhet.
Az amerikai költségvetési kérdőjeleken túl a dollár gyengülése irányába mutat az is, hogy
A gyengébb dollár miatt az amerikai importtermékek ára emelkedhet, ami inflációs nyomást idézhet elő, ugyanakkor az amerikai termékek versenyképesebbé válhatnak a nemzetközi piacon. Ennek értelmében: a dollárgyengülés olcsóbbá teheti az amerikai termékeket, így például a magyar importőrök számára előnyös lehet, például gépek, IT-eszközök vagy más amerikai termékek esetében.
Fontos szempont az is, hogy az energiahordozók (például a földgáz és a kőolaj) árát a nemzetközi piacokon általában dollárban jegyzik. Ha a dollár gyengül, az olcsóbbá teheti az energiát forintban számolva – feltéve, hogy a világpiaci ár nem emelkedik párhuzamosan. Ez segíthet csökkenteni az inflációt vagy legalábbis mérsékelni az energiahordozók árának növekedését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.