BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Trump adócsomagja: tényleg most száll el az amerikai költségvetés, és jön a kötvénypiaci armageddon?

Nemcsak a vámháború miatt idegesek a befektetők. Trump adócsomagja a várakozások szerint tovább növeli az amúgy is rekordszinten lévő kamatkiadásokat, ami elriaszthatja a keresletet az amerikai kötvényaukciókon, így felerősítheti a tőkekiáramlást.

Ronald Reagant egyszer egy újságíró megkérdezte, hogy nem aggódik-e a magas amerikai költségvetési hiány miatt. „Elég nagy már ahhoz, hogy tudjon magára vigyázni” – ütötte el frappánsan az elnök a valójában nagyon is komoly kérdést. Most hasonló a helyzet, Trump adócsomagja a várakozások szerint tovább növeli majd az amerikai büdzsé amúgy is rekordszinten lévő kamatkiadásait. 

Trump adócsomagja
Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke és Trump – az elnök adócsomagja kötvénypiaci aggodalmakat kelt / Fotó: Anadolu via AFP

A bajt jelzi, hogy a Moody’s a három nagy hitelminősítő közül utolsóként megvonta az Egyesült Államok legmagasabb, tripla A-s besorolását. A vészjelzések a piacon is megmutatkoztak. A 10 éves kötvények hozama – amely globális referenciaérték, és befolyásolja az állami, vállalati és lakossági hitelfelvételi költségeket, a világ egyik legfontosabb pénzügyi iránytűje – február óta nem látott magasságba emelkedett, meghaladva az április eleji szintet is, amely akkor arra kényszerítette Donald Trump elnököt, hogy visszakozzon, és enyhítsen a szigorú vámtervein. 

A piacok kissé túlreagálták a helyzetet

– mondta Trump akkor az újságíróknak, amikor megkérdezték, miért változtatott az álláspontján. „Kicsit idegesek lettek, kissé megijedtek.”

A vámháború mellett a költségvetési hiány emelkedése is idegessé teszi a piacokat

Áprilissal ellentétben a mostani felfordulás nem a vámokkal kapcsolatos, hanem az Egyesült Államok romló költségvetési helyzetével hozható összefüggésbe. Az amerikai törvényhozás alsóháza által elfogadott adócsomag várhatóan éveken át történelmi szinten tartja a hiányt, tovább növelve az ország már most is súlyos adósságállományát. A Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) legfrissebb becslése szerint a költségvetési hiány tíz év múlva eléri a GDP 6,8 százalékát a jelenlegi 6,4 százalék után. A Bloomberg értékelése szerint 

ekkora mértéket eddig csak háborús időkben vagy más jelentős válságok idején tapasztaltak.

Ebben az értelemben érthető, hogy a kötvénybefektetők miért követelnek magasabb kamatokat azért, hogy pénzt kölcsönözzenek az amerikai kormánynak. A hagyományos amerikai felállás szerint a republikánusok a feszes, a demokraták a lazább fiskális politika hívei. Ez most megváltozni látszik. 

A republikánusok költségvetési fegyelmezett­ségre vonatkozó állításai mára érvényüket vesztették

– írta Steven Blitz, a TS Lombard vezető amerikai közgazdásza egy május 21-i elemzésében. „Az alapvető egyensúlyhiány a kiadások és a bevételek között továbbra is fennáll, mert az Egyesült Államok egyszerűen nem hajlandó eléggé megadóztatni a gazdasági szereplőket ahhoz, hogy fedezze, amit megígért” – tette hozzá. 

Blitz azt is felvetette, hogy ha elég sok vásárló távol marad az aukcióktól, tartva a hiány elszaladásától, a pénzügyminisztérium kénytelen lehet módosítani a szabályokat, hogy a bankok több államkötvényt tarthassanak, vagy a Federal Reserve-nek be kellene avatkoznia, és mennyiségi lazítás (quantitative easing) révén újra amerikai államadósságot kellene vásárolnia.

Steven Mnuchin, aki Trump első ciklusában vezette a pénzügyminisztériumot, még tovább ment: szerinte az ország növekvő költségvetési hiánya sokkal aggasztóbb, mint a kereskedelmi mérleg egyensúlytalanságai. „Nagyon aggódom” – mondta a Katari Gazdasági Fórum szerdai panelbeszélgetésén. 

A költségvetési hiány nagyobb aggodalomra ad okot, mint a kereskedelmi hiány. Én azok közé tartozom, akik remélik, hogy további kiadáscsökkentések következnek, ez nagyon fontos lenne

 – tette hozzá.

Bírálói szerint Trump adócsomagja nem vágja vissza eléggé a kiadásokat

Csakhogy a mostani törvényben szereplő esetleges kiadáscsökkentések nem lesznek elegendők a tervezett adócsökkentések ellensúlyozására. Ez pedig még több adósságot jelent – írja a Bloomberg elemzése. 

A jelenlegi előrejelzések szerint az állampolgárok által birtokolt szövetségi adósság 

  • már most is a GDP körülbelül 100 százalékán áll, 
  • 2034-re várhatóan eléri a 117 százalékot. 
  • A képviselőházi törvényjavaslat ezt az arányt 125 százalékra tolná fel. 

A Moody’s a leminősítést a következőkkel indokolta: „Az egymást követő amerikai adminisztrációk és kongresszusi ciklusok nem tudtak megegyezni olyan intézkedésekről, amelyek visszafordítanák a nagy éves költségvetési hiányok és a növekvő kamatkiadások tendenciáját.” 

A befektetők érthető módon ódzkodnak az amerikai adósság megvásárlásától, és inkább kockázatosabb, például feltörekvő piaci eszközökbe menekülnek. Közben aggódva figyelik az amerikai államkötvény-aukciókat, ha azokon továbbra is gyenge marad a kereslet, a folyamat felerősödhet és felgyorsulhat a tőke kiáramlása az amerikai részvény- és kötvénypiacról. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.