Jóváhagyták a hatalmas Shah Deniz gázmező fejlesztésének következő, immár harmadik fázisát. A hírt a projektet vezető BP jelentette be, amelynek 29,99 százalékos hányada van a konzorciumban. A Shah Deniz társulásnak tagja a magyar MVM is 5 százalékkal.
A 2,9 milliárd dolláros SDC-projekt a mező fejlesztésének előző két szakaszát követi, célja, hogy hozzáférjen és felhozza a mező alacsony nyomású gázkészleteit, és maximalizálja az erőforrások kitermelését. A projekt várhatóan mintegy 50 milliárd köbméternyi további gáz és körülbelül 25 millió hordónyi további kondenzátum termelését és exportját teszi lehetővé a mezőről.
Az SDC-beruházásra vonatkozó végső döntést hivatalosan június 3-án írták alá a bakui Energiahéten.
A Shah Deniz projekt tulajdonosai (százalék)
A projekt egy új kompresszorlétesítmény – egy elektromos meghajtású, személyzet nélküli kompresszorplatform vagy Normally Unattended Installation (eNUI) – telepítését foglalja magában, ezt a közleményben Gary Jones, a Shah Denizt üzemeltető BP regionális elnöke magyarázta. A platformot 85 méter vízmélységben, a meglévő Shah Deniz Bravo (SDB) platformtól körülbelül 3 kilométerre telepítik.
A négy, egyenként 11 megawattos kompresszorral szerelt SDC-platformon sűrítik majd a Shah Deniz Alpha (SDA) és az SDB platformról érkező gázt. Innen tehát már sűrített exportgázt továbbítanak a szárazföldi Sangachal terminálra.
A projekt számos kapcsolódó létesítményt is magában foglal, amelyeket a Shah Deniz szerződéses területén, a tengeren telepítenek, beleértve:
A tervek szerint az építés 2025 végén kezdődik, a befejezés 2029-re várható. A létesítmény 2029-ben az SDA-platformról, 2030-ban pedig az SDB-platformról fogadhatja az első sűrítésre szánt gázt. Ezek a tevékenységek az országban zajlanak majd, helyi erőforrásokat felhasználva, és akár 4000 munkahelyet teremtenek.
A Kaszpi-tenger Azerbajdzsán szektorában található Shah Deniz mezőt 1999-ben fedezték fel – kezdetben körülbelül 1 ezermilliárd köbméter gázzal és 2 milliárd hordó kondenzátummal. A Shah Deniz első fázisú fejlesztéséből származó gázexport 2006-ban indult, kezdetben Azerbajdzsánba, Grúziába és Törökországba, majd később a Shah Deniz 2 részeként a kibővített dél-kaukázusi vezetéken keresztül Törökországba 2018 júniusában és Európába 2020 decemberében. A Shah Deniz indulása óta körülbelül 243 milliárd köbméter gázt és 50 millió tonna kondenzátumot termelt. 2024-ben körülbelül 28 milliárd köbméter gázt és több mint 4 millió tonna (körülbelül 35 millió hordó) kondenzátumot adott.
A magyar állami energiaipari csoport tavaly augusztusban jelentette be, hogy 5 százalékos részesedést szerzett a világ egyik legnagyobb mélytengeri földgázmezőjében, és további 4 százalékos részesedést vásárolt az Azerbaijan Gas Supply Companyban, a Shah Deniz gáz- és kondenzátummezőről termelt földgáz kizárólagos értékesítésére létrehozott kereskedő társaságban. Ezzel a mérföldkőnek számító akvizícióval az MVM nagymértékben növelte nemzetközi jelenlétét, amely tovább diverzifikálja a társaságcsoport pozícióját a földgázértékláncban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.