A tervet azt követően terjesztették elő, hogy az Egyesült Államok 33 százalékos vámot vetett ki az Észak-Macedóniából származó termékekre, ami jelentősen magasabb, mint az európai uniós országokra kivetett 20 százalék.
Gordana Dimitrieszka Kocsoszka pénzügyminiszter szerint
Szkopje lépése azt az üzenetet közvetíti, hogy szeretné felgyorsítani a kétoldalú kereskedelmi áruforgalmat, amely tavaly 314 millió dollárt (110,8 milliárd forint) tett ki.
Az importadó eltörlésére vonatkozó javaslat akkor léphet életbe, ha azt a parlament elfogadja.
Jeruzsálem és Washington között az 1985 óta érvényben lévő szabad kereskedelmi egyezmény alapján eddig is vámmentes volt szinte minden termék. A lépést még jóvá kell hagynia az izraeli parlament, a kneszet pénzügyi bizottságának, de Benjámin Netanjahu miniszterelnök és Nir Barkat gazdasági miniszter támogatja a döntést. Az izraeli adóhatóság és a pénzügyminisztérium vezető közgazdászának jelentése szerint az Egyesült Államokból származó importvám jelenleg évi 42 millió millió sékelt (több mint négymilliárd forint) hozott az államkasszának. Ugyan sok termék vámmentes volt, de jó pár mezőgazdasági termék, köztük a mandula, a bor és a burgonya importja után fizetni kellett, hogy ezzel is védjék mezőgazdaságot. A lépés célja a létfontosságú kereskedelmi kapcsolatok megőrzése az Egyesült Államokkal– indokolta döntését Szmotrics.
A vámok eltörlése ellen tiltakoztak az izraeli gazdák, s a mezőgazdasági termelők szövetsége arra figyelmeztetett, hogy szerintük ez „hosszú távú károkat okoz Izraelnek gazdasági és biztonsági szempontból egyaránt”. Az izraeli földművelésügyi minisztérium ellenezte a döntést. Az elmúlt hetekben izraeli szakemberek tárgyaltak a kérdésről amerikai tisztviselőkkel, akik azt hangsúlyozták, hogy a vámok fontosak a helyi mezőgazdaság védelme szempontjából.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.