BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Pénzeső vár a részvényesekre az amerikai nagybankoknál

Enyhített a Fed a banki stressztesztek szigorán. Az amerikai nagybankok így sorra jelentik be, hogy növelik osztalékukat, illetve grandiózus sajátrészvény-vásárlási programokat hirdetnek.

A befektetők élvezhetik a lazább bankfelügyelet előnyeit; az amerikai nagybankok kedden részvényesi kifizetések valóságos özönét jelentették be, miután sikeresen átestek az előző évekhez képest enyhébb feltételeket szabó szabályozói stresszteszteken. 

amerikai nagybankok Chase
 A JPMorgan Chase egyik New York-i fiókja – az amerikai nagybankok részvényesei fürödhetnek a pénzben / Fotó: NurPhoto via AFP

A JPMorgan Chase, a Goldman Sachs, a Bank of America, a Morgan Stanley és más bankok is közölték, hogy emelik a részvényeseknek fizetett negyedéves osztalékokat, míg a JPMorgan és a Morgan Stanley emellett bejelentették, hogy több milliárd dollár értékben vásárolják vissza saját részvényeiket.

Amerikai nagybankok: dől a lé a részvényesekhez

  • A Goldman bejelentette, hogy 33 százalékkal, 4 dollárra emeli az egy részvényre jutó osztalékot. 
  • A JPMorgan közölte, hogy a következő negyedévben 1,40 dollárról 1,50 dollárra növeli az egy részvényre jutó osztalékát. 
  • A Bank of America pedig bejelentette, hogy ugyanebben a negyedévben 0,28 dollárra emeli a negyedéves osztalékot. 
  • A JPMorgan azt is közölte, hogy engedélyezi akár 50 milliárd dollár értékű saját részvény visszavásárlását.

Enyhült a felügyeleti szigor

A magasabb kifizetések tükrözik azt a befektetői és elemzői véleményt, amely szerint a bankszektorra vonatkozó szabályozói környezet kevésbé szigorúvá vált, miután több mint egy évtizeden át szigorú korlátozások voltak érvényben a 2008-as pénzügyi válságot követően. A banki részvényárfolyamok kedden nem változtak jelentősen a bejelentések után, de az elmúlt napokban emelkedtek, mivel a befektetők pozitívan fogadták a könnyített stressztesztek híreit.

 

A Fed a múlt héten megerősítette, hogy 22 bank – köztük a legnagyobbak, mint a JPMorgan és a Goldman Sachs, valamint kisebb szereplők, például a PNC és a BNY – sikeresen teljesítették az éves teszteket, 

amelyek azt vizsgálják, mennyire állnák ki egy esetleges gazdasági vagy piaci válság hatásait. A bankok a tesztek eredményeit arra használják, hogy meghatározzák a kockázattal súlyozott eszközeikhez viszonyított minimális tőkekövetelményt – ez pedig befolyásolja, hogy mennyi többlettőkét téríthetnek vissza a részvényeseknek. A tőke a bankok esetleges veszteségeinek fedezésére szolgál.

Változott a Fed módszertana, és ennek Trump is örül

Az idei stressztesztek voltak az elsők azóta, hogy a Fed enyhített a szabályozáson; kevésbé súlyos elméleti recessziót alkalmazott, mint tavaly. Bár a tesztek módszertanát még azelőtt tervezték, hogy Donald Trump visszatért volna az elnöki posztra, összhangban van azzal a lazább banki szabályozással, amelyet kormánya is támogat. 

A banki szabályozás új korszaka kezdődik

idézi a Financial Times a Morgan Stanley elemzőinek egy korábbi jegyezetét. A Fed közölte, hogy az idei tesztek eredményeképpen a bankok összesített elsődleges tőkemegfelelési rátája – amely a fő veszteségfedezeti tartalékuk – 1,8 százalékponttal csökken majd, ami jóval alacsonyabb a tavalyi 2,8 százalékpontos csökkenésnél.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.