BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriási áramkimaradás bénította meg Prágát és Észak-Csehországot – leálltak a metrók, liftekben rekedtek az emberek

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Tömeges áramszünet bénította meg Csehország több régióját, köztük Prágát. A hiba okát még keresik, de a helyreállítás folyamatban van. A közlekedés és a mindennapi élet sok helyen megbénult, de a kórházak biztonságban működnek.

Csehország több megyéjében – köztük Prágában is – péntek délben tömeges áramkimaradás történt. A hálózat üzemeltetője, a CEPS közölte: a V411-es nagyfeszültségű vezeték meghibásodása után a rendszer egyes részei „szigetszerű működésbe” kerültek, azaz leváltak az országos hálózatról. Az érintett területeken több alállomás is feszültség nélkül maradt. A hiba pontos oka egyelőre ismeretlen.

Óriási áramkimaradás bénította meg Prágát és Észak-Csehországot – leálltak a metrók, liftekben rekedtek az emberek
Óriási áramkimaradás bénította meg Prágát és Észak-Csehországot – leálltak a metrók, liftekben rekedtek az emberek / Fotó: NurPhoto via AFP

Megbénult a közlekedés, emberek rekedtek a liftekben

A Prágai Energetika (PRE) szerint a főváros több része is érintett, különösen a keleti városrészek, mint Sporilov, Zizkov, Jizní Mesto és a városközpont. A Chodovban található egyik alállomás hibáját gyanítják a háttérben. A kimaradás miatt leálltak a metrók és a villamosok is. A metróvonalak néhány perces szünet után újraindultak, de a villamosforgalom csak a Moldva bal partján teljes, a jobb parton korlátozottan közlekednek. 

Több vidéki városban is gondot okozott a hiba: Liberecben, Jablonec nad Nisouban, Ceská Lípában, Novy Borban és más településeken szintén megszűnt az áramszolgáltatás. Liberecben például minden villamosjárat leállt, csak az autóbuszok közlekednek tovább. A Královéhradeci régióban körülbelül félórás áramszünetet jelentettek. Ez idő alatt 

több mint húsz esetben kellett a tűzoltóknak liftekben rekedt embereket kiszabadítaniuk. 

Egyes boltok szintén bezártak az áramkimaradás miatt.

Kiber- és terrortámadásra is gyanakszik a cseh kormány

A cseh kormány rendkívüli helyzetként kezeli az ügyet. Petr Fiala miniszterelnök közölte, hogy az áramellátás mielőbbi helyreállítása a legfőbb prioritás, és köszönetet mondott a lakosság türelméért. A belügyminiszter, Vít Rakusan aktiválta a Központi Válságstábot, és folyamatban van a kimaradás pontos hatásainak felmérése. A Nemzeti Kiberbiztonsági Hivatal is vizsgálódik, de egyelőre nincs információ arról, hogy a történtek mögött kibertámadás vagy terrortámadás állna.

A kórházakban automatikusan átvették a működést a tartalék áramforrások. Az egészségügyi miniszter, Vlastimil Válek szerint a betegek ellátása nincs veszélyben, legfeljebb egyes vizsgálatok csúszhatnak.

Korábban májusban volt hasonló áramkimaradás Franciaországban, pár héttel előtte pedig Spanyolországban és Portugáliában. A francia áramkimaradás Délkelet-Franciaországot, Cannes-t érintette. Ekkor arról számoltak be, hogy nem lokális problémáról van szó: az RTE francia áramszolgáltató szerint mintegy 160 ezer háztartás lehet érintett Cannes-ban és környékén. Cannes érintettsége azért is volt hírértékű, mert a városban még tartott a világhírű filmfesztivál.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.