Versenyt futnak az idővel az amerikai importőrök, hogy minél több brazil kávé jussok be az Egyesült Államokba, mielőtt augusztus 1-jén életbe lépnek a dél-amerikai országra kivetendő 50 százalékos vámok. Baj lesz az amerikai marhahúsellátással is, az import 23 százalékát adja Brazília.
A legfrissebb adatok szerint felgyorsult az amerikai infláció, ahogy a cégek áthárítják a tarifák többletköltségét, így többek között drágult a kávé is, és ez még csak a kezdet.
A Reuters tudósítása szerint a importőrök mindent megtesznek minél több kávé beszerzése érdekében, átirányítják a már úton lévő egyéb szállítmányokat, mások esetében pedig kihagyják a tervezett megállókat más kikötőkben, hogy minél több áru érkezzen meg az Egyesült Államokba a vámok életbe lépése előtt.
Megint mások a szomszédos országokban, Kanadában és Mexikóban meglévő, eredetileg ottani felhasználásra szánt brazil kávékészleteket küldik át az amerikai piacra.
A nagykereskedők pedig máris a vámokkal megemelt árakat kínálják az augusztus 1. után érkező mennyiségre.
Az Egyesült Államok a világ legnagyobb kávéfogyasztója, és a felhasznált mennyiség harmadát Brazília. Az amerikai termelők csupán a hazai kereslet egy százalékát képesek kiegyenlíteni.
Az árak egyébként már így is 70 százalékkal emelkedtek az Egyesült Államokban a kávéhiány miatt, Brazília pedig a magas árakat kihasználva kisöpörte a készleteket, márciusra, hónapokkal az új termés betakarítása előtt üresen kongtak a raktárak a világ legnagyobb termelőjénél.
Ha valóban életbe lépnek az 50 százalékos vámok, akkor piaci szereplők előrejelzése szerint további jelentős áremelkedésre számíthatnak a fogyasztók. „Az adónak ez a formája az amerikai vállalkozásoknak árt. Senki másnak. Nem Brazíliának, Nem Lula brazil elnöknek” – nyilatkozta a brit hírügynökségnek Steve Walter Thomas, a Lucatelli Coffee vezérigazgatója.
Ez az 50 százalékos vám egzisztenciális fenyegetést jelent a hozzám hasonló importőrök számára
– tette hozzá.
A kávétermelőket összefogó egyik brazil szövetkezet, az Expocacer, amely tavaly 15 százalékkal növelte amerikai eladásait, már jelezte, hogy szó sem lehet a meglévő szerződések újratárgyalásáról.
A vám „az importáló országban kivetett adó, így az importőrnek kell megfizetnie, majd továbbhárítani a fogyasztókra”, hangsúlyozta Simao Pedro de Lima, az Expocacer elnöke, hozzátéve, hogy Donald Trump bejelentése után egyetlen exportüzletet sem kötöttek amerikai vevőkkel.
Kereskedők szerint átrendeződhet a világpiac, ha marad a vám. A brazil kávébabot Európába és Ázsiába adják majd el, a Egyesült Államok pedig többet vásárol Afrikából, Dél- és Közép-Amerikából.
Ez a változás azonban nem lesz könnyű, és többe fog kerülni az importőröknek és a nagy felhasználóknak, mint például
éppen úgy, mint az amerikaiaknak, akiknek a kétharmada iszik naponta kávét.
Az amerikai kávészövetség ezért arra kéri a kormányzatot, hogy mentesítse a kávét a vámok alól.
A kávénál alig kisebb problémát okoz majd az amerikai marhahús ellátás, ahol az import negyede származik Brazíliából. A Reuters egy másik tudósítása szerint a brazil feldolgozók már most azt fontolgatják, hogy útnak indítsanak-e újabb szállítmányokat az Egyesült Államokba, amely Kína mögött a második legnagyobb piacuk.
Brazília a világ legnagyobb marhahúsexportőre, és eddig jól jött az országnak, hogy az immár tartósan alacsony amerikai állatállomány és a történelmi csúcsokra ugró árak miatt megnőtt az igény az importra.
A Fox News tudósítása szerint a július 4-i ünnep előtt 6,67 dollárra emelkedett egy font (kb. fél kiló) marhahús átlagára – ez kilónként mintegy 4500 forintot jelent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.