BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Befutott a kulcsfontosságú inflációs adat: megindult a forint, megbotlott a dollár

Közzétették a friss számokat Amerikában, fontos információhoz jutott a piac a Fed kamatpályája kapcsán. Az inflációs adatra a dollár nyomban reagált, de a forint örülhetett igazán.

Közzétették a friss CPI inflációs adatokat a tengerentúlon: a statisztikai hivatal közlése szerint éves alapon 2,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az Egyesült Államokban, míg a maginflációs soron 2,9 százalékos adatról érkezett közlés. Az előzetes várakozások a maginflációs mutató tekintetében 3 százalékos emelkedésről szóltak a májusi 2,8 százalék után, a hagyományos inflációs mutató kapcsán pedig 2,6 százalékkal számoltak a szakértők éves alapon, a májusi 2,4 százalékkal szemben.

Hungarian,Forint,Us,Dollar,Exchange,Rate:,Hungarian,100,Forint,Coin, infláció,
A forint és a dollár is nyomban reagált a friss amerikai inflációs adatra / Fotó: Shutterstock

Itt a friss inflációs adat: reagál a dollár és a forint

A Fed ugyan nem azokat a CPI-adatokat követi elsősorban monetáris politikájának alakítása kapcsán, amelyek legfrissebb olvasatát most kapta meg a piac, hanem azt a PCE-számsort, amelynek a kosara valamelyest eltér a CPI-től, a befektetők mégis előszeretettel alakítják pozícióikat a CPI-adatok tükrében, így a piaci reakció sokszor jelentős az adatközlést követően.

A friss CPI-adatok láttán a dollár DXY indexe 0,15 százalékot esett, az euró 0,16 százalékot erősödött a zöldhasú ellenében, 

a forint pedig 0,21 százalékot nyert az amerikai deviza ellenében. 

A jelentős piaci kilengés azonban csak percekig tartott, a DXY index tíz perc alatt visszatért az adatközlést előtti szintjére.

A friss inflációs adatok ugyan magasabban alakultak, mint várták az elemzők (négy hónap pozitív meglepetés után), a számok mégsem mutattak akkora emelkedést, mint azt a piacon sokan várták: a befektetők ugyanis arra spekuláltak, az amerikai vámok hatása már jelentős mértékben megjelenhet a pénzromlási rátában, amely ennek okán nagyot kellett volna hogy ugorjon a nyár első hónapjában. Ez a nagy ugrás elmaradt, és az infláció ugyan a hagyományos soron kicsivel feljebb is került a konszenzusnál, a maginflációs ráta még alul is múlta azt, rácáfolva a félelmekre.

A keddi adatközlést megelőzően az opciós piaci tétek azt mutatták, a befektetők két kamatvágást vártak a Fedtől az idén, egy 25 bázispontos nyesést szeptemberben, egyet pedig decemberben. A július 30-i ülés kapcsán kevesebb mint 5 százalékos sanszot adtak az enyhítésnek a befektetők. A friss adatok láttán ez a várakozás nem változott lényegesen, a piac továbbra is két vágásra spekulál az idei évre vonatkozóan. 

A Fed két hét múlva, július 30-án dönt legközelebb a kamatokról, 

a Jerome Powell vezette testületen pedig egyre csak nő a kamatvágást követelő, egyre szélesedő tábor nyomása, melyek leghangosabbja maga Donald Trump. Az elnök úgy gondolja, Powellék túlzottan elodázzák a monetáris enyhítés kezdetét, és mivel a vámok inflatorikus hatása még a friss, júniusi adatsorban sem látszik meg számottevően, a kamatok szintjének a befagyasztása a gazdaság lassításán keresztül sokkal többet árt, mint használ. 

A közgazdászok már a vámháború kirobbanás előtt figyelmeztettek, hogy a vámoknak árfelhajtó hatásuk lehet, és ugyan ez egyelőre nem látszik az inflációs adatokban, nem szabad elfelejteni, hogy azok átfutási idejét nehéz pontosan meghatározni – például azért, mert egyes kereskedők még a vámok előtt betáraztak raktárkészletekből, melyeket így még olcsóbban tudtak eladni, így azok hatása még nem jelenhetett meg a pénzromlási statisztikákban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.