Az Egyesült Királyság egy pán-európai kereskedelmi egyezménnyel könnyítené árucikkei bejutását az egységes európai piacra, hogy enyhítsen az ellátási láncok problémáin. A megállapodás megkötését azonban Brüsszel jelenleg akadályozza – tudta meg hivatalos forrásokból a Financial Times.
Az Egyesült Királyság a múlt héten bemutatott új kereskedelmi stratégiájában jelentette be, hogy mérlegeli a pán-euromediterrán (PEM) egyezményhez való csatlakozást, mivel az elősegíthetné a gyengélkedő brit áruexport növekedését. Emellett érvel több brit kereskedelmi szervezet, köztük a Brit Kereskedelmi Kamarák is, amely 53 kereskedelmi kamarát képvisel.
Az Európai Bizottság azonban nem támogatja a brit csatlakozást. Uniós tisztviselők szerint a bizottság azért helyezkedett erre az álláspontra, mert az engedély megnövelhetné annak kockázatát, hogy egyes termékek tisztességtelenül juthatnak vámkedvezményhez az uniós piacon.
Ez az első jele a feszültségnek az Európai Unió (EU) és az Egyesült Királyság között azóta, hogy május 18-án bejelentették a kapcsolatuk újraindítását, amelynek célja az energiakereskedelmi kapcsolatok javítása és egy állategészségügyi megállapodás aláírása volt az agrár-élelmiszeripari export ellenőrzéseinek megszüntetésére – mutat rá az üzleti lap.
A PEM egyezmény az EU és 20 afrikai, illetve közel-keleti ország közötti megállapodás, amely lehetővé teszi, hogy kedvezményes vámmal jussanak piacra azok a termékek is, amelyek gyártási alapanyagai több országból származnak.
Kereskedelmi szakértők szerint a brit csatlakozáshoz az EU együttműködésére lenne szükség, mivel ez az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás újratárgyalását igényelné, annak ellenére, hogy a PEM nem csak uniós egyezmény. „Ahhoz, hogy a PEM valóban érdemi legyen az Egyesült Királyságnak, az uniónak bele kellene egyeznie abba, hogy a PEM származási szabályait beépítsék ebbe az együttműködési megállapodásba. Ez lényegében vétójogot ad az EU-nak” – mondta Sam Lowe, a Flint Global kereskedelmi szakértője.
Brüsszel korábban még nyitott volt a brit csatlakozásra, ám azóta visszakozott, mivel ragaszkodik a május 18-i csúcson elfogadott „közös megértésben” foglalt keretekhez. Az Európai Unió ragaszkodik ahhoz, hogy az Egyesült Királyság teljes mértékben hajtsa végre a Windsor Framework megállapodást, amely megszüntetné a legtöbb ellenőrzést az Ír-tengeren áthaladó áruknál. Ezt előfeltételként szabta meg a további tárgyalásokhoz.
„Az EU nem egységes abban, mennyire fontos számára a kapcsolat újraindítása, és az olyan ügyek, mint a PEM, könnyen politikai csatározásokba torkollhatnak, még ha technikailag egyszerűek is lennének” – vélekedett David Henig volt brit kereskedelmi tárgyaló.
Brexit után újra közelebb: London és Brüsszel átfogó egyezséget kötött – kiemelt helyet kapott a fiatalok mobilitása
Az Egyesült Királyság és az EU új megállapodásban rögzítette a jövőbeli kapcsolatukat több területen, köztük a halászatban, a kereskedelemben és a biztonságpolitikában. A megállapodás teljesen átírja a Brexit utáni együttműködés szabályait, jelentős könnyítéseket hozva az exportban, és új lehetőségeket adva a fiataloknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.