BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brexit után újra közelebb: London és Brüsszel átfogó egyezséget kötött – kiemelt helyet kapott a fiatalok mobilitása

Az Egyesült Királyság és az EU új megállapodásban rögzítette a jövőbeli kapcsolatukat több területen, köztük a halászatban, a kereskedelemben és a biztonságpolitikában. A megállapodás teljesen átírja a Brexit utáni együttműködés szabályait, jelentős könnyítéseket hozva az exportban és új lehetőségeket adva a fiataloknak.

Az Egyesült Királyság és az Európai Unió új megállapodást kötött a Brexit utáni együttműködés kereteiről. A csomag számos területet érint, köztük a halászati jogokat, a mezőgazdasági exportot, a védelmi partnerséget és a fiatalok szabadabb mozgását. A részletek később kerülnek nyilvánosságra, de az eddig ismert pontok már most számottevő változásokat vetítenek előre – írta a BBC.

Brexit London Brexit utáni együttműködés
A megállapodás teljesen átírja a Brexit utáni együttműködés szabályait, jelentős könnyítéseket hozva az exportban és új lehetőségeket adva a fiataloknak / Fotó: AFP

A tengerre épül a Brexit utáni együttműködés

A halászati status quo fennmarad 2038-ig, az exportellenőrzések enyhülnek, a védelem és az ifjúságpolitikák terén pedig új együttműködések indulnak – mindez egy új brit–uniós korszak kezdete lehet.

Az új egyezmény értelmében az EU hajói továbbra is halászhatnak a brit vizeken egészen 2038-ig. Ez lényegében meghosszabbítja a 2020-as Brexit-megállapodásban rögzített szabályok érvényességét, amelyek eredetileg csak 2026-ig lettek volna érvényben. A britek ugyan továbbra is évről évre egyeztetnek majd az EU-val és Norvégiával a halászati kvótákról, de a rendszer stabilitást biztosít a brit halászati iparnak, amelyet a kormány egy 360 millió fontos, part menti közösségeket célzó fejlesztési alappal is támogatni fog.

Cserébe a halászati engedményekért az EU hajlandó csökkenteni a brit élelmiszerexportot érintő határellenőrzések számát. 

Az új, úgynevezett SPS (sanitáris és növény-egészségügyi) megállapodás értelmében számos állati és növényi eredetű szállítmány rutinszerű ellenőrzését elhagyják, így például újra exportálhatóvá válnak az olyan nyers termékek, mint a hamburgerhús és a kolbász – ezekre eddig teljes tilalom vonatkozott.

A biztonságpolitikai együttműködés is szorosabbra fűződik: hivatalos védelmi és biztonsági paktum jön létre Nagy-Britannia és az EU között. Ennek hátterében Oroszország ukrajnai háborúja, illetve az amerikai elnök, Donald Trump újraválasztása áll, amelyek fokozott együttműködést tesznek szükségessé az európai biztonság érdekében. A brit védelmi vállalatok számára a megállapodás hozzáférést nyit a 150 milliárd fontos uniós védelmi beruházási alaphoz (SAFE), amely hitel formájában támogatja a közös projekteket.

Fiatalok és mobilitás: új tapasztalatszerző program

A megállapodás részeként a felek új ifjúsági tapasztalatszerző program kidolgozását is megkezdték, amelynek célja, hogy a 18 és 35 év közötti fiatalok ismét könnyebben dolgozhassanak és utazhassanak egymás országaiban. A rendszer várhatóan korlátozott idejű és kvótarendszerű lesz, hasonlóan az Egyesült Királyság már meglévő ausztrál és új-zélandi programjaihoz.

A brit turisták ezentúl több európai repülőtéren is használhatják az automatikus útlevélkapukat (e-gate), ami jelentősen lerövidítheti az átkelési időt a határokon. Emellett az új rendszer egyszerűbbé teszi a háziállatok EU-ba való utazását is, megszüntetve a rendszeres állatorvosi igazolások szükségességét.

Környezetvédelmi téren is történelmi lépés született: Nagy-Britannia újra összekapcsolja karbonpiacát az EU rendszerével. Ennek célja, hogy elkerüljék a magas szén-dioxid-kibocsátású árukra (például acél vagy cement) kivetett különadókat. A brit kormány szerint ez évente 800 millió font adót takaríthat meg, és évente 25 millió font értékben védi meg a brit acélipart az uniós vámoktól.

Brexit után: hatalmas tétje van a hétfői csúcstalálkozónak – a fiatalok jövője

A brit kormány EU-főtárgyalója szerint intelligens, ellenőrzött megoldás körvonalazódik az Európai Unióval folyó tárgyalásokon a fiatalok kölcsönös mozgási szabadságáról. A Brexit óta először lesz csúcstalálkozó Londonban.

 

 

  •  

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.