Az Egyesült Államok 35 százalékos vámot vet ki a Kanadából érkező termékekre augusztus 1-jétől. Erről Donald Trump értesítette Mark Carney kanadai kormányfőt levélben, amelyet a Truth Social közösségi oldalán is közölt az amerikai elnök.
A Fehér Ház vezetője óvta Kanadát a megtorló intézkedésektől, hangsúlyozva, hogy ellenkező esetben Washington a bejelentett 35 százalékhoz „annyit ad hozzá, amennyit a kanadai kormány ellenlépésként bejelent”.
Donald Trump döntését azzal indokolta, hogy Kanada képtelen megállítani a fentanil csempészetét, miközben megjegyezte, hogy a jelenlegi vámterv megváltoztatható, ha Kanada együttműködik az Egyesült Államokkal a kábítószer-kereskedelem leküzdésében.
Mark Carney kanadai miniszterelnök válaszában jelezte, hogy tudomásul vette az amerikai elnök bejelentését, és hogy intézkedéseket fog kidolgozni a kanadai munkavállalók és vállalkozások védelmére. A kormányfő egyben annak a véleményének adott hangot, hogy Kanada „jelentős előrelépést tett a fentanil Észak-Amerikába történő beáramlásának megakadályozására”.
A legfrissebb adatok az amerikai Vám- és Határvédelemtől (CBP) azt mutatják, hogy növekedett a lefoglalt fentanil mennyisége az Egyesült Államok északi, kanadai határán.
A 2024–25-ös pénzügyi év első hónapjaiban még csak 0,5 kilogrammot vagy annál kevesebbet foglaltak le havonta a hatóságok, majd áprilisban és májusban ugrásszerűen nőtt ez a mennyiség: előbb 6, majd 14 kilogramm fentanilt koboztak el a kanadai határ közelében.
A jelenlegi pénzügyi évben már több fentanilt foglaltak le az amerikai–kanadai határon, mint a teljes előző évben: október és május között 26 kilogrammot, míg 2023–24-ben 19,5 kilogrammot.
A CBC Newsnak nyilatkozva Kevin Brosseau, Kanada fentanilügyi megbízottja aggodalmát fejezte ki a növekvő amerikai lefoglalások miatt.
Szerinte elképzelhető, hogy Donald Trump elnök déli határra fókuszáló politikája miatt egyes bűnszervezetek Kanadán keresztül próbálkoznak.
Jonathan Caulkins, a Carnegie Mellon Egyetem professzora szerint „az északi határon lefoglalt fentanil az amerikai készletek nagyon kis részét teszi ki”. Bár a lefoglalások aránya valóban nőtt, ez csupán azért látványos, mert korábban elenyészően kevés esetről volt szó. 2023–24-ben például kevesebb mint 1 kilogrammot foglaltak le, majd ez nőtt 19,5 kilogrammra a következő évben.
Ez körülbelül 1850 százalékos növekedés, de a tényleges mennyiség így is csekély.
Brosseau szerint az elmúlt öt hónapban sikerült erősíteni az információmegosztást a két ország között, ami közvetlenül hozzájárult több sikeres lefoglaláshoz. Az ontariói rendőrség nemrég bejelentette, hogy egyetlen művelet során 43,5 kilogramm fentanilt foglaltak le – ez körülbelül 435 ezer potenciálisan halálos adag.
„Szinte minden héten van egy nagyobb fogás” – mondta Brosseau, aki naponta egyeztet az amerikai kábítószer-ellenes hivatal vezetőivel, és elmondása szerint az amerikai fél „mély megbecsüléssel” viszonyul Kanada erőfeszítéseihez.
„Kanada teszi a dolgát. Jó szomszédként viselkedünk” – jelentette ki.
Trump elhatározta magát: nincs újabb haladék a világnak, jönnek a vámok
Donald Trump világossá tette: nem lesz haladék, augusztus 1-jétől minden országnak meg kell kezdenie a kölcsönös vámok fizetését. Trump szerint a határidő végleges, és aki nem jutott dűlőre Washingtonnal, az fizetni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.