Az orosz–ukrán háború átalakította a modern hadviselést: széles körben alkalmazzák a drónokat, a robotizált rendszereket és a mesterséges intelligenciát (MI) használó megoldásokat, amelyek alapjaiban változtatták meg a harcok menetét.
A háborúban mindkét fél használja az olcsó, de hatékony drónokat felderítésre, célpontok megsemmisítésére, aknák telepítésére, utánpótlás szállítására és elektronikus hadviselésre. A Bloomberg elemzése szerint a technológiai verseny felgyorsította a hadiipari fejlesztéseket, és a két ország folyamatosan beveti a saját fejlesztéseit.
Ennek eredményeként Ukrajna a fegyverzetének mintegy 40 százalékát saját forrásból szerzi be, ami kedvez az ukrán hadiipari startupoknak. Például a 2024 elején alapított kis cég, a Tencore TerMIT nevű szárazföldi drónjait a hadsereg egyre több egysége használja.
A TerMIT Starlink műholdas internetvevővel van felszerelve, és elfér egy Skoda Octavia kombi hátsó részében. A kis méretű, önvezető vagy távolról irányított lánctalpas járműre radarok, érzékelők és hordágyak szerelhetők fel, így sebesült katonák és utánpótlás szállítására használható.
Felszerelhető Mk 19 gránátvető vagy nehéz kaliberű Browning géppuskával, valamint létezik aknák telepítésére képes változata is. A Tencore jelenleg körülbelül 175 alkalmazottat foglalkoztat, és 2025-re 80 millió dolláros bevételt vár a Termit egységek iránti magas kereslet miatt.
Ukrajna védelmi technológiával foglalkozó vállalatainak a pénz okozza a legtöbb problémát. A befektetők ugyanis abba fektetnek, amitől gyors megtérülést remélnek. Ráadásul Kijev minden fegyverexportot tilt, ami feszültséget okoz az ipar és a kormányzat között, és tovább nehezíti a szektor finanszírozását.
Az ukrán kormány amiatt aggódik, hogy az ukrán fegyverek orosz kézbe kerülhetnek, de a hadiipari cégek szerint ez nem jelent valódi veszélyt. Érdemes megemlíteni, hogy Moszkva is felpörgette a gyártást, egyes elemzések szerint három nap alatt képes 300 öngyilkos drónt termelni ,és Oroszország napi 500-ra tervezi növelni a dróngyártást.
A drónok gyártásával több mint 50 cég foglalkozik Oroszország 22 régiójában, állami és magánvállalatok egyaránt részt vesznek ebben a folyamatban. A növekedés részben a kínai technológiának és alkatrészeknek köszönhető, amelyek kritikus szerepet töltenek be az orosz dróngyártásban és -fejlesztésben.
Soha nem látott orosz drón támadta Ukrajnát: Harkivra csapott le először a Csernyika
Harkiv polgármestere, Igor Terehov bejelentette, hogy az orosz erők a múlt héten először vetették be a Csernyika típusú drónt a város elleni támadásban. A robbanószerkezet ereje hasonló a korábban már használt Lightning orosz drónéhoz, de a felépítése eltérő, és a legfrissebb információk szerint fejlettebb technológiát használ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.