Újabb hatalmas beruházásba kezdett Kína. A helyi hatóságok és szakemberek megkezdték a világ legnagyobb vízerőművének és a hozzá tartozó gátrendszernek az építését Tibet területén. A projekt Indiában és Bangladesben is jelentős aggodalmakat váltott ki, és nem véletlenül.
A kínai média tudósítása szerint Li Csiang miniszterelnök is rész vett a Yarlung Tsangpo folyón zajló építkezés megkezdésének szombati nyitóünnepségén. Az aggodalmakat pedig az okozza, hogy a folyó nemcsak a tibeti fennsíkon, hanem több dél-ázsiai országon is keresztül folyik, és a beruházás a kritikák szerint a folyó mentén élő indiaiak és bangladesiek millióira, valamint a környezetre és a helyi tibetiekre is jelenős hatást gyakorol, és nem feltétlenül pozitív értelemben – írta a BBC.
A kritikák eljutottak Pekingbe is, de a kormány szerint a fejlesztés során az ökológiai védelem és a helyi jólét növelése lesz az elsődleges szempont.
Ha elkészül a 12 milliárd dolláros (4110 milliárd forintos) beruházás, akkor az újonnan felépülő Motuo vízerőmű felülmúlja a világ jelenlegi legnagyobbjának számító Három-szurdok gátat, amelynél háromszor több energiát termelhet.
A határon átnyúló Yarlung Tsangpo folyó délre, az indiai Arunachal Pradesh és Assam államokba, valamint Bangladesbe folyik, ahol a Siang, Brahmaputra és Jamuna folyókba torkollik.
A Lowy Institute, egy ausztrál székhelyű agytröszt 2020-as jelentése szerint Kína a Tibeti-fennsík folyóinak ellenőrzésével és esetleges irányításával gyakorlatilag a kezében tudná tartani India gazdaságát. A világ legnépesebb országában azon aggódnak, hogy a Brahmaputra folyó jelentősen kiszáradhat, amint a gát elkészül, ez pedig egzisztenciális veszélyt jelent az adott indiai területek lakóinak megélhetését tekintve. Ráadásul Peking nemcsak a vízhozam csökkentésével, hanem annak hirtelen lezúdításával is komoly pusztítást tudna okozni. Ha egy ilyen bekövetkezne, akár szándékos lépés, akár egy baleset következtében, annak a sziangi övezet számára beláthatatlan következményei lennének, több törzs és kisebb népcsoport földje és minden tulajdona a földdel válna egyenlővé.
A két nagyhatalom közötti vita nem új keletű. India kormánya a múltban többször is aggodalmát fejezte ki Kínának a gátnak a folyásirányban lévő közösségekre gyakorolt hatása miatt. Olyan terv is készül már, mely szerint India a Sziang folyón egy vízerőmű gátat építeni fel, amely pufferként működne a kínai gát hirtelen vízkibocsátása ellen, és megakadályozná az árvizeket a területen.
Peking még 2020-ban kijelentette, hogy Kínának törvényes joga van a gátépítésre, hozzátéve, hogy figyelembe vette a folyó alsóbb szakaszaira gyakorolt hatásokat.
A kínai hatóságok egyébként már régóta szemet vetettek a Tibeti Autonóm Területen található folyók jelentős vízenergia-potenciáljára. A most megkezdett építkezés helyszíne egy hatalmas kanyonban van, amely állítólag a világ legmélyebb és leghosszabb szárazföldi kanyonja, és az adott szakaszon a Yarlung Tsangpo, amely Tibet leghosszabb folyója, egy éles kanyart tesz a Namcha Barwa hegy körül. Ráadásul a kanyar során több száz métert csökken a tengerszint feletti magassága, vagyis jelentős erővel zúdul le a víz.
A tervek szerint a kínai szakemberek egy több mint 20 kilométer hosszú alagutat terveznek fúrni a hegyen keresztül, amelynek segítségével a folyó egy részét elterelnék, hogy a terelés ideje alatt építsék meg az öt vízeséses erőművet.
A kínai kormány és az állami média a gigantikus projektet úgy mutatta be, mint egy mindenki számára előnyös megoldást, amely csökkenti a környezetszennyezést és tiszta energiát termel. A kritikusok szerint azonban a gátépítés a legújabb példája annak, hogy Peking kihasználja a tibetieket és földjeiket.
Azt, hogy Kína komolyan gondolja a gátépítést, jól mutatja, hogy nemrég elkápráztatta a világot azzal, hogy rekordméretű vízturbinákat mutatott be a nyilvánosságnak, amelyeket hamarosan egy másik vízerőműben fognak használatba venni. A két turbina egyenként 6,2 méter átmérőjű, mindkettő körülbelül 80 tonnát nyom, nagy szilárdságú martenzites acélból készült, és 21 vízlapátot tartalmaz. A két eszköz abban a tekintetben mindenképpen világelső, hogy 500 megawatt teljesítményűek lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.