Legalább három jelentős olaj- és gázipari szereplő – a Shell, az Aker BP és az Enbridge – kilépett a Science Based Targets initiative (SBTi) tanácsadó csoportjából, amely a vállalati klímacélok globálisan elismert szabványait dolgozza ki. A távozásuk még tavaly év végén kezdődött, miután arról tájékoztatták őket, hogy egy hiteles nettó zéró kibocsátási stratégia az új olaj- és gázmezők fejlesztésének teljes leállítását is megkövetelné.
Az SBTi időközben felfüggesztette az olaj- és gázszektorra vonatkozó új szabvány kidolgozását, és helyette a teljes vállalati klímaszabvány frissítésére összpontosít. A Shell közlése szerint 2023 októberében hagyták ott a csoportot, mivel az aktuális tervezet „nem tükrözte az iparág szempontjait érdemi módon”. Az Aker BP szintén megerősítette távozását, kiemelve, hogy csekély befolyással bírtak a folyamatokra, de ez „nem jelenti a klímavédelmi elköteleződés hiányát” – írja a Bloomberg. A történtek újabb jelei annak, hogy
egyre több nagyvállalat vonul ki a klímastratégiákat kidolgozó nemzetközi kezdeményezésekből.
Korábban bankok és eszközkezelők is elhagyták az SBTi-hez hasonló szervezeteket, most pedig az energiaszektorban is egyre látványosabb a visszalépés. Mindez egybeesik az amerikai Trump-kormányzat fokozódó kritikáival a klímavédelmi előírásokkal szemben, ami veszélyezteti a globális felmelegedés 1,5 Celsius-fokos korlát alatt tartását.
A Shell hangsúlyozta: továbbra is fontosnak tartja a tudományosan megalapozott módszertanokat, de úgy véli, a szabványoknak reális társadalmi és gazdasági kihívásokra kell reagálniuk, és rugalmasabb átalakulási lehetőséget kell biztosítaniuk a cégek számára 2050-ig. Közben az SBTi pénzügyi szereplőkre vonatkozó szigorítása is csúszik: eredetileg már most megtiltották volna az új olaj- és gázprojektek finanszírozását, de a végső határidőt 2030-ra halasztották.
A szervezet saját belső válságokkal is küzd: tavaly bírálatok érték, amiért túlzottan enyhített a karbonkreditek alkalmazási feltételein. A kritikák nyomán
újabb reformokat ígértek, például a szén-dioxid-eltávolító kreditek használati korlátainak lazítását.
Az SBTi egyik fő támogatója, a Bezos Earth Fund 2023-ban befejezte finanszírozását, jelenleg a Bloomberg Philanthropies nyújt célzott anyagi támogatást a kezdeményezéshez. A kilépések súlyos figyelmeztetést jelentenek arra, hogy a klímasemlegességi törekvések megvalósítása nem csupán technikai, hanem egyre inkább politikai és gazdasági csatatérré vált.
Miközben heves viták zajlanak róla világszerte, hogy a világ milyen gyorsan és milyen költségekkel érheti el a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást, több ország is fel akarja pörgetni olajtermelését. Namíbia, a világ egyik legfrissebb feltárási forró pontjaként éppen különböző ösztönzők bevezetését mérlegeli, amelyeket a partjai mentén olajkitermelési terveket kovácsoló nemzetközi nagyvállalatoknak kínálhat.
amúgy már jelentős lelőhelyeket fedeztek fel a Namíbia melletti vizek alatt. Mivel azonban a kitermelés költségei kiépített infrastruktúra híján meglehetősen magasak lennének, Namíbia további ösztönzőkkel kívánja segíteni az óriásvállalatokat, hogy végre szánják el magukat a beruházásra. A helyi illetékesek szerint a TotalEnergies és a norvég BW Energy áll a legközelebb ahhoz, hogy 2026 végéig határozzon az olajprojektekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.