Újratervezés előtt a MediaMarkt: fordulóponthoz érkezett Európa műszaki óriása - itt a kínai kérő
Ahogy a Világgazdaság is megírta, a kínai e-kereskedelmi óriás, a JD.com tárgyalásokat folytat a MediaMarkt anyacégével, a Ceconomyval az áruházlánc megvásárlásáról. A holding több mint ezer üzletet üzemeltet tizenegy európai országban, és mintegy 50 ezer embert foglalkoztat.

A cég éves árbevétele a 2023–24-es pénzügyi évben 22,4 milliárd euró volt, amelyből több mint 5 milliárd euró az online értékesítésből származott. Az omnichannel stratégia – az online és fizikai üzletek integrációja – kulcsfontosságú célkitűzés a vállalat számára.
Ugyanakkor a MediaMarktSaturn digitális előretörése késlekedett: bár a marketplace-forgalom kétszeresére nőtt rövid idő alatt, még mindig elmarad az online natív versenytársak hatékonyságától. A fizikai bolthálózat ugyan stabil bevételi forrás, de a fenntartás költséges, miközben a vásárlói igények egyre inkább áttevődnek a digitális térbe.
A kínai JD.com akvizíciója: reális lehetőség vagy stratégiai rizikó?
A JD.com már előrehaladott tárgyalásokat folytat a Ceconomy megvásárlásáról, a hírek szerint részvényenként 4,60 eurót ajánlana a cégért: ez 23 százalékkal magasabb ár, mint amennyit jelenleg a tőzsdén ér egy részvény. A teljes tranzakció nagyjából 2,2 milliárd euróra értékelné a MediaMarkt anyavállalatát.
Egy esetleges felvásárlás gazdaságilag is érthető lenne, hiszen a JD.com digitalizációs és logisztikai tudása, MI-alapú ellátási rendszere, automatizált raktárhálózata – a kínai piacról hozva – szinergiát teremthet Ceconomy fizikai jelenlétével. Emellett a kínai cég nemcsak a technológiai előnyét viheti át, hanem importált árucikkek disztribúciója révén akár árréselőnyt is realizálhat Európában.
Ugyanakkor kockázatok is vannak: a Ceconomy tulajdonosi szerkezete – különösen a Kellerhals család közel 30 százalékos befolyása plusz a Haniel, Meridian, mely 40 százalék közelében van – bonyolult döntési mechanizmust hoz, és a fontos szavazatok nélkül a tranzakció meghiúsulhat. Ráadásul
- az EU-s szabályozás
- és a politikai érzékenység
is kihívást jelent a kínai tőkebefektetések miatt.
Megugrott a Mediamarkt- és Saturn-üzemeltető cég árfolyama, miután a kínaiak vételi szándékot jeleztek – zuhan a JD.com
A gáláns ajánlat meghozta a vevőket a Ceconomy részvényeire. A Medimarkt és a Saturn üzleteket üzemeltető cégre tett ajánlat 43 százalékos prémiumot rejt.
A MediaMarkt hazai jelenléte: versenyképes pozícióban a cég
Magyarországon a MediaMarkt az egyik legnagyobb elektronikai kiskereskedelmi szereplő: mintegy 40 üzlettel és jelentős vásárlói bázissal rendelkezik. Az offline szegmens itt is stabil működésű, miközben az online átalakulás lassabban zajlik, mint Nyugat-Európában, bár a vállalat az elmúlt időszakban egyre jobban erősít. A magyar piacon a MediaMarkt árversenyt folytat a kisebb multi-brand boltokkal és az online szereplőkkel: ám a márka hírneve, garanciális rendszere és árstratégiája révén megtartja pozícióját, különösen a prémiumkategóriában.
Egy eladás esetén a magyar üzletek jogilag vélhetően nem változnának radikálisan, különösen, ha JD.com megtartaná az ígéretét a működési autonómia biztosítására. A választási lehetőség azonban nyitott: alternatív piacok keresése vagy akár pénzügyi konszolidáció is napirenden lehetne Ceconomy részéről.
| 2024. év | 2023. év | 2022. év | 2021. év | 2020. év | |
| Beszámolási időszak Értékek: ezer Ft-ban | 2023. 10. 1. – | 2022. 10. 1. – | 2021. 10. 1. – | 2020. 10. 1. – | 2019. 10. 1. – |
| Értékesítés nettó árbevétele | 191 663 757 | 184 200 665 | 182 567 664 | 154 773 704 | 140 900 725 |
| Üzemi eredmény | –267 243 | 1 047 444 | –252 043 | 1 419 240 | 2 832 972 |
| Adózás előtti eredmény | 971 383 | 3 244 875 | 292 441 | 1 456 913 | 2 818 425 |
| Adózott eredmény | 926 536 | 3 112 501 | 255 973 | 1 378 826 | 2 680 736 |
| Forrás: Opten |
Az infláció is hatott a vásárlási szokásokra – mondta a Világgazdaságnak tavasszal Szilágyi Gábor, a MediaMarkt ügyvezető igazgatója. Az idei kilátásokról megjegyezte, hogy bizonytalan a gazdasági környezet rányomhatja bélyegét az eredményekre. Ellenben pozitívumként értékelte, hogy a 8,6 százalékos reálbér-emelkedés ás az állampapír-kamatkifizetések növelik a vásárlók mozgásterét.
Az online piac folyamatosan fejlődik
A vásárlók egyre többet költenek online – hangsúlyozta lapunknak még tavaly év végén Karzub-Lehoczky Fanni, a cég marketingigazgatója. Kiemelte, hogy a boltba betérő vásárlók jelentős része is az interneten tájékozódik, ott választja ki a terméket. Ezért úgynevezett retail media eszközökkel
- weboldalukon,
- mobilalkalmazásukon
- és fizikai üzletekben
elhelyezett hirdetésekkel szeretnék elérni, hogy a vásárlók kevesebb tolakodó reklámmal találkozzanak, a hiperperszonalizáció által pedig személyre szabott ajánlatokat kapjanak. Ennek érdekében a mobil alkalmazásukat is fejleszteni fogják. A weboldal 2025-re újult meg, az utóbbi fejlesztés pedig 2026-ra lesz kész.

Az európai piac a verseny tárgya
A MediaMarkt ma még Európa legnagyobb elektronikai kiskereskedelmi hálózata, és erős a márkaértéke, különösen a német és a magyar piacon. Az akvizíció nem a megszűnést, hanem a megújulást hozhatja, ha a stratégiai szinergia tényleg működik. A digitális háttér és az offline jelenlét sikerre vezethet, ehhez azonban szükség van:
- a tulajdonosi struktúra pontos kialakítására,
- az európai versenyjogi engedélyekre,
- valamint egy erős omnichannel modernizációs tervre.
Ha ezek teljesülnek, a JD.com nemcsak MediaMarktSaturnt veszi meg, hanem egy új európai retail modell bejáratott infrastruktúráját:
de csak akkor, ha nem váltják fel a stabil márkaértéket radikális változásokkal.
Exkluzív: megtudtuk, mit dolgozik Sandy a MediaMarktban – Szilágyi Gábor ügyvezetővel beszélgettünk a legújabb technológiákról
A mesterséges intelligencia nem csupán a vásárlói élményt forradalmasítja, hanem a belső munkafolyamatokat is átalakítja, miközben a cég kiemelt figyelmet fordít a biztonságos és hatékony alkalmazásra – mondta a Világgazdaságnak Szilágyi Gábor. A MediaMarkt ügyvezető igazgatója arról is beszélt, hogyan segíti a vállalat a vásárlókat és a munkavállalókat eligazodni az MI világában.


