BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lépett a Pentagon, kilőtt az egyik cég árfolyama

Az Egyesült Államok kormánya részesedést vásárolt az MP Materialsban. A Pentagonnal kötött megállapodás értelmében az amerikai ritkaföldfém-kitermelő vállalat óriásgyárat épít, amellyel a védelmi ipart és a versenyszférát is ellátja mágnesekkel. Ez azt jelenti, hogy az amerikai gazdaság Kínától való függősége csökken a ritkaföldfémek terén.

A Pentagon megvásárolta az Egyesült Államok legnagyobb ritkaföldfém-kitermelő vállalata 15 százalékát. Az MP Materials csütörtökön azt is közölte, hogy Donald Trump kormánya több milliárd dolláros befektetésével hosszú távon kötelezettséget vállal a cég termékeinek megvásárlására – írja a The Wall Street Journal.

US-ARCHITECHTURE-PENTAGON
A Pentagon megvásárolta az MP Materials ritkaföldfém-kitermelő vállalat egy részét / Fotó: AFP

A megállapodás szerint 

az MP Materials egy új gyárat épít ritkaföldfém-mágnesek előállítására olyan kapacitással, amely messze meghaladja az Egyesült Államok jelenlegi gyártási szintjét.

A gyár várhatóan 2028-ban kezdi meg működését.

A Las Vegas-i székhelyű vállalat várhatóan még idén megkezdi a mágnesek kereskedelmi gyártását a General Motors részére. Az új terv részeként az MP Materials bővíti a Fort Worth-i üzeme kapacitását is.

A cég részvényei mintegy 50 százalékkal emelkedtek a bejelentést követően.

A ritkaföldfém-mágnesek kulcsfontosságúak az olyan ipari termékekben, mint az autók, a szélturbinák, a vadászgépek és a rakétarendszerek.

Áprilisban, miután Donald Trump magas vámokat vetett ki a kínai termékekre, Peking korlátozni kezdte a ritkaföldfém-exportot, ami sokkolta a globális autó-, elektronikai és védelmi ipart. Egyes gyárak kénytelenek voltak ideiglenesen leállni, így egy Ford-üzem is.

Júniusban az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi tűzszünetet kötött: Trump ideiglenesen csökkentette a vámokat, míg Peking vállalta, hogy gyorsabban hagyja jóvá a ritkaföldfémexport-kérelmeket. A jövőbeni szállítási korlátozások lehetősége azonban továbbra is fennáll.

A megállapodás értelmében a védelmi minisztérium árgaranciát nyújt a ritkaföldfémekre és a belőlük készült mágnesekre.

Ez azt jelenti, hogy az MP Materials védelmet élvez abban az esetben, ha Kína teljesen megszüntetné az exportkorlátozásokat, és a piacot elárasztanák az olcsó ásványok, ezzel lenyomva a világpiaci árakat.

Az MP Materials a megállapodást több milliárd dolláros befektetési és hosszú távú elköteleződési csomagként jellemezte, de konkrét számadatokat nem közölt.

A kormány garantálja, hogy az új gyárban előállított összes mágnest vagy az állam, vagy kereskedelmi ügyfelek megvásárolják.

„Ez a kezdeményezés határozott lépés a Trump-kormány részéről az amerikai ellátási lánc függetlenségének felgyorsítása érdekében” – jellemezte a megállapodást James Litinsky, az MP Materials vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a vállalat 10 ezer tonna mágnest fog előállítani, ami „jelentős mértékben képes kielégíteni az amerikai védelmi és kereskedelmi igényeket”.

Ritkaföldfémkrízis: a kínai szigor miatt világszerte leállhatnak az autógyárak

A nyersanyag kulcsfontosságú a belső égésű és elektromos járművek gyártásához is – az európai és amerikai gyártók pedig kiszolgáltatott helyzetbe kerültek. Áprilisban leállították a kínai ritkaföldfémek exportját, ami azonnali ellátási sokkot okozott az autóiparban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.