BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Küzd az ár és az amerikai szankciók ellen a szerb olajvállalat

Újabb, immár ötödik halasztást kért az amerikai szankciók alól a szerbiai NIS olajvállalat. Dubravka Djedovic Handanovic szerb energetikai miniszter szerint Belgrád nehéz helyzetben lavíroz Oroszország és az Egyesült Államok között. A kormány a piac stabilitása érdekében tárgyal a felekkel.

Újabb halasztást kért, immár ötödször az amerikai szankciók alól a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS), ám az egyeztetés nehézségekbe ütközik – közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energetikai miniszter hétfőn.

szerbia Serbian Mining and Energy Minister Dubravka Djedovic Handanovic
A szerb kormány már mindent bevet a piac és az árak stabilitása érdekében / Fotó: Anadolu via AFP

A tárcavezető a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) hétfő reggeli műsorában közölte, Belgrád nehéz helyzetben van, mert két nagyhatalom, Oroszország és az Egyesült Államok közé került, ezért több időre van szükség az „egyszerűnek nem mondható” egyeztetések során.

Dubravka Djedovic Handanovic rámutatott, hogy a NIS már négyszer kapott felmentést a szankciók alól.

Nagyon fontos számunkra, hogy a piac és az árak stabilitásának megőrzése érdekében ne lépjenek életbe szankciók, ezért minden lehetséges módon küzdeni fogunk a párbeszéd folytatásáért mindkét féllel, hogy megőrizzük a helyzetünket

Az Egyesült Államok január 10-én jelentette be, hogy büntetőintézkedéseket vezet be a többségi orosz tulajdonban lévő szerb vállalat ellen. Szerbia 45 napot kapott arra, hogy eltávolítsa az orosz tőkét a NIS-ből, de nem teljesítette ezt.

A belgrádi tőzsde nem sokkal a határidő lejárta előtt közölte, hogy az orosz Gazpromnyeft a részesedéséből mintegy 5 százalékot átruházott a Gazpromra. Korábban a szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka volt az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak. A változást követően a Gazpromnyefty részesedése 44,85 százalékra csökkent, míg a Gazpromé 11,30 százalékra nőtt.

A hivatalos adatok szerint Szerbiában 1529 benzinkút működik, amelyek közül 324-et a NIS üzemeltet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.