Kína, Japán és Dél-Korea úgy döntött, hogy fejleszti a kölcsönös kereskedelmi kapcsolatokat, erősíti a közös ellátási láncokat, és megvizsgálja a szabadkereskedelmi megállapodás lehetőségeit. A CCTV kínai közszolgálati televízió közösségi oldalára felkerült poszt szerint a három ország kereskedelmi miniszterei hétvégi tárgyalásukon megállapodtak abban is, hogy közösen reagálnak a Donald Trump által kirobbantott vámháborúra, és bár ez a következtetés Szöul szerint „kissé eltúlzott”, Tokió szerint pedig nem is igaz, a közeledés tényét nem lehet vitatni.
A három tárcavezető ugyanis öt év után először ült tárgyalóasztalhoz, hogy megoldásokat keressen a regionális kereskedelem fejlesztésére. A találkozó után kiadott közös közlemény szerint megállapodtak abban, hogy
szorosan együttműködnek egy átfogó háromoldalú szabadkereskedelmi egyezmény kidolgozása érdekében,
amely a „regionális és globális kereskedelem” előmozdítását szolgálja – tudósított a Reuters.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy a háromoldalú szabadkereskedelmi megállapodás ügyében nem értek el jelentős haladást a tárgyalások 2012-es megkezdése óta, mindnyájan tagjai azonban az ázsiai és csendes-óceáni országokat összefonó Regionális Átfogó Gazdasági Partnerségnek (Regional Comprehensive Economic Partnership – RCEP).
Az India Today beszámolója szerint abban is megállapodtak, hogy Japán és Dél-Korea félvezetők gyártásához szükséges nyersanyagokat importál Kínából, Peking pedig csipeket akar vásárolni a másik két országból.
Az talán valóban túlzás, hogy ez egyúttal azt is jelentené, hogy közös választ adnak majd Donald Trump már eddig bejelentett és szerdán következő vámjaira, ám az tény, hogy Délkelet-Ázsia három legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok néhány legfontosabb kereskedelmi partnere fonja szorosabbra az együttműködést a vámfenyegetés miatt.
Az amerikai árukereskedelem értéke becslések szerint elérte tavaly
emlékeztetett a Newsweek. (Egy dollár 372,2 forint.)
Japán és Dél-Korea az autók és alkatrészek kulcsfontosságú exportőre, így súlyosan érintik őket az ágazatra már kivetett 25 százalékos vámok, ahogyan az acélimport-tarifák is, mivel a két ország a legnagyobb amerikai beszállítók között van. Emellett mindhárom államnak tartósan nagyon magas a külkereskedelmi többlete az Egyesült Államokkal szemben, ami dühíti Trumpot.
Mindezek miatt a három délkelet-ázsiai gazdasági nagyhatalom azok közé tartozik majd, amelyeket legsúlyosabban érint a vámháború. Az amerikai hetilap értékelése szerint a miniszteri találkozó időzítése egyértelműen azt sugallja, hogy
Trump politikája szorosabb együttműködésre ösztönzi az Egyesült Államok szövetségeseit azokkal, akiket hagyományosan gazdasági riválisaiknak tartanak.
Ezt emelte ki az Asia Financial portál is, amely emlékeztetett, hogy Kína évek óta agresszíven fenyegette az Egyesült Államok szoros szövetségesének számító Japán és Dél-Korea biztonságát, most pedig nagyobb kereskedelmet szeretne velük. Szöul és Tokió pedig évekig visszautasította Peking közeledését. „Most azonban – alig tíz héttel Trump második hivatali idejének kezdete után – sokkal nyitottabbnak tűnnek egy ilyen lépésre” – értékelte a portál.
Az is biztos, hogy a háromoldalú egyeztetés folytatódik. Arról megállapodtak, hogy a következő fordulót Japánban tartják, de időpontot még nem jelöltek ki rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.