Kína hamarosan feloldja a japán halászati termékek importjának tilalmát, amelyet 2003-ban vezetett be, amikor a szigetország megkezdte a fukusimai atomerőműből a víz óceánba eresztését. A megállapodás újabb lépés a kétoldalú feszültségek enyhítése felé.
A tilalom előtt a japán halászok havonta kilencmilliárd jen értékben exportáltak Kínába, így jelentős forgalomtól estek el 2023-ban. A Reuters tudósítása szerint a tokiói mezőgazdasági tárca és a pekingi vámhivatal illetékesei megállapodtak a japán halászati termékek behozatalának folytatására vonatkozó eljárásokról. Amint Kína befejezi a „szükséges eljárásokat”, várhatóan újraindul a szállítás.
Hajasi Josimasza kabinetfőtitkár, korábbi japán külügyminiszter pénteki sajtótájékoztatóján „fontos mérföldkőnek” nevezte a megállapodást. „Továbbra is szorgalmazni fogjuk Japán marhahúsexportjának újraindítását Kínába, valamint a tíz prefektúrából, köztük Fukusimából és Tokióból származó mezőgazdasági és tengeri termékekre vonatkozó importkorlátozások feloldását” – mondta. Ezek a prefektúrák nem szerepeltek a megállapodásban.
A megegyezés értelmében Japán nyilvántartásba veszi a halászati feldolgozó létesítményeket a kínai hatóságoknál, és a kivitelhez olyan vizsgálati bizonyítványokat mellékel, amelyek
igazolják, hogy a termékek nem tartalmaznak radioaktív anyagokat.
A hírről korábban beszámoló Nikkei szerint Kína várhatóan a közeljövőben hivatalosan is bejelenti a halászati termékek fukusimai térségen kívüli japán prefektúrákból történő behozatalának újraindítását.
Kína nem sokkal azután vezette be a tilalmat, hogy Tokió megkezdte a kezelt fukusimai szennyvíz kibocsátását, ami diplomáciai és gazdasági visszhangot váltott ki.
Üdvözölte a megállapodást Ivaja Takesi japán külügyminiszter is, aki szerint „ez az első nagy lépés, amelyik segít majd a két ország közötti számos fennmaradó kérdés, például a területi, kereskedelmi és háborús viták kezelésében”.
Az AP amerikai hírügynökség a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy március óta három tárgyalási fordulót tartottak, mire eljutottak a megállapodáshoz. Azt azonban még nem tudni, hogy pontosan mikor indulhat újra a japán halászati termékek exportja Kínába, amely annak legnagyobb külföldi piaca, oda irányul a japán kivitel ötöde.
A teljes japán exportra azonban a tilalom nem volt jelentős hatással,
mivel a halászati termékek annak csak a töredékét teszik ki.
A japán élőhalexport legnagyobb piaca 2023-ban
Kína a 4. helyen állt, a fagyasztott hal exportjában viszont a 2. helyen Vietnám után.
Kína nem csupán Japánnal próbálja enyhíteni a fennálló feszültségeket, hanem Dél-Koreával is. A három ország szorosabb együttműködésre készül, fejleszti a kölcsönös kereskedelmi kapcsolatokat, erősíti a közös ellátási láncokat, és megvizsgálja a szabadkereskedelmi megállapodás lehetőségeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.