BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rekordot döntöttek a kínai Új Selyemút idei befektetései

Kína a kulcsfontosságú ágazatokra koncentrál. Az Új Selyemút elsősorban Afrikára és Közép-Ázsiára összpontosít.

Jelentős mérföldkőhöz érkezett 2025 első felében a kínai Új Selyemút, más néven az Egy övezet, egy út kezdeményezés: a teljes beruházási és építési kötelezettségvállalás elérte a rekordot jelentő 124 milliárd dollárt, ami a valaha mért legmagasabb érték egy hat hónapos időszakban. (Egy dollár 338,6 forint.)

Új Selyemút
Rekordot döntöttek eddig az idén az Új Selyemút befektetései / Fotó: NurPhoto via AFP

Az új adatokat a minap tette közzé a Griffith Asia Institute és a kínai Zöld Pénzügyi és Fejlesztési Központ (Green Finance & Development Center) 2025-ös jelentésében.

Ebből kiderül, hogy 

a kínai vállalatok 66,2 milliárd dollár értékben kötöttek építési szerződéseket, 

és további 57,1 milliárd dollár értékben vállaltak közvetlen beruházásokat a partnerországokban a január–júniusi időszakban – ez meghaladja a teljes tavalyi kötelezettségvállalást.

A jelentés szerzője Christoph Nedopil professzor, a Griffith Asia Institute igazgatója. Szerinte ezt az erőteljes növekedést az magyarázza, hogy Kína kulcsfontosságú ágazatokra, például 

  • az energiára, 
  • a bányászatra
  • és a csúcstechnológiás gyártásra összpontosít.

„Ez azt tükrözi, hogy Kína stratégiai módon használja fel ipari képességeit a jövőbeli versenyképesség biztosítása és az ellátási lánc rugalmasságának növelése érdekében a gyorsan változó globális környezetben” – összegzett.

Az energiaszektor az Új Selyemút sztárja

Az energiaszektor vezet 44 milliárd dollár értékű megállapodásokkal – ezeknek a felét teszi ki az olaj és a földgáz. A legnagyobb projekt közülük egy 20 milliárd dollár értékű gázfeldolgozó létesítmény Nigériában.

CAMBODIA-SIHANOUKVILLE-CHINA-SPECIAL ECONOMIC ZONE
Különleges gazdasági övezet Kambodzsában / Fotó: Hszinhua via AFP

Jelentős szerepet kapnak azonban a megújulók is: 9,7 milliárd dollárt tesz ki a szél-, nap-, illetve a hulladékból fejlesztett energiával foglalkozó projektek értéke, amelyeknek köszönhetően globálisan majdnem 12 gigawatt új kapacitást hoztak létre.

Rekordot döntöttek a fémipari és bányászati megállapodások is,

az értékük elérte a 24,9 milliárd dollárt, és különösen a közép-ázsiai alumínium- és rézkitermelésre és -feldolgozásra összpontosítanak.

A technológiai és feldolgozó ágazatba 23,2 milliárd dollárt fektettek eddig idén.

Egyre nagyobb szerepet játszanak az Új Selyemút kezdeményezésben a magánvállalatok, például az East Hope Group, a Xinfa Group és Longi Green Energy.

Afrika és Közép-Ázsia a két fő célpont

Földrajzi szempontból Afrika és Közép-Ázsia a kínai befektetések két legfontosabb célpontja. Afrikára 30,5 milliárd dollár jutott, majdnem ötször több a tavaly első félévinél. Közép-Ázsia részesedése 25 milliárd dollár volt, amely több jelentős projektet tartalmaz Kazahsztánban.

China-Kazakhstan (Lianyungang) Logistics Cooperation Base
Kazahsztán a kezdeményezés egyik fő célországa / Fotó: NurPhoto via AFP

A kínai kezdeményezés 2013-as indulás óta az összesített kötelezettségvállalása mára meghaladta az 1300 milliárd dollárt, és több mint 150 országgal kötött infrastrukturális, kereskedelmi és befektetési partnerségeket foglal magában.

A jelentés 2025 második felére stabilizálódó elkötelezettségi szinteket prognosztizál,

a megújuló energiaforrások, a fejlett gyártás és a digitális infrastruktúra iránti továbbra is erős érdeklődéssel – a globális gazdasági ellenszél és a geopolitikai bizonytalanság ellenére.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.