BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Zelenszkij új Marshall-tervet sürget Rómában, csak épp kifordítva: ezt Európa fizetné

Rómában zajlik csütörtökön az éves Ukrajna-újjáépítési konferencia, ez már a negyedik, és nincs, aki megmondja, hány ilyet kell még tartani. Zelenszkij elnök új Marshall-tervet sürget Ukrajna számára. Az eredeti Marshall-tervből, amikor Európának fizettek, tudjuk, történelmi okokból kényszerűen kimaradtunk, az újba – amikor Európának kell fizetnie – politikai okokból belekényszeríthetnek.

Európai állam- és kormányfők gyűltek Rómába csütörtökön megvitatni Ukrajna majdani újjáépítését. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök előadta vízióját: országát egy Marshall-terv típusú konstrukcióval kellene helyrepofozniuk segítőinek.

Ukraine Recovery Conference Takes Place In Rome
Zelenszkij új Marshall-tervet kér, Meloni a magántőke mozgósítását ígéri, Tusk az igaz partner / Fotó: NurPhoto via AFP

A Marshall-terv a második világháború után segítette újraépíteni a lerombolt Európát, de csak azt a részét, amelyet nem szállt meg a valamikori, zömében orosz és ukrán katonákból álló szovjet hadsereg, létrehozva a több mint négy évtizedig fennálló európai kommunista blokkot. A finanszírozó a győztes szövetség élén álló Egyesült Államok volt, a kedvezményezett az európai Nyugat.

A Zelenszkij vizionálta második Marshall-terv tehát oda juttatná a pénzt, ami az elsőből kimaradt. A valamikor kommunista Közép-Európa az oroszokkal együtt ebből is kimaradna, sőt az oroszoktól eltérően a fizető oldalra kerülhet, ha bevonják őket is. Marshall-terv ide vagy oda, friss hír, hogy az Európai Unió egy 100 milliárd eurós támogatási alap létrehozását fontolgatja Ukrajna számára, és már régóta ismeretes, hogy Brüsszel gyorsított ütemben kívánja felvenni Ukrajnát az Európai Unióba, ami további hatalmas pénzátcsoportosítást jelentene a volt szovjet országba.

A második világháború majdnem hat évig tartott, és nem tudni, a mostani – immár negyedik – éves Ukrajna-újjáépítési konferenciából kell-e még újabb forduló(ka)t tartani. Akár a folytatódó háborúzáshoz, akár a békéhez Ukrajnának irdatlan összegekre van szüksége külföldről.

Ukrajna-újjáépítési konferencia: Zelenszkij terve egy új Marshall-segély

Zelenszkij elnök felesége oldalán azzal a szándékkal érkezett Rómába, hogy további anyagi támogatást szerezzen háborúban álló országának, amelynek a friss bejelentés szerint újraépítési költségek nélkül is legalább 40 milliárd eurós tátongó lyukat kell betömnie költségvetésében csak 2026-ban.

Marshall-terv stílusú megközelítésre van szükségünk, és együtt kell kifejlesztenünk. Ukrajna újraépítése nem csak a mi országunkról szól. Az önök országairól, vállalatairól, technológiájáról, munkahelyeiről

idézte Zelenszkij felszólalását az ukrán Kyiv Independent.

A történelmi párhuzammal élve: a valamikori Marshall-terv valóban hasznára vált az amerikai gazdaságnak és az USA frissen szerzett világhatalmi státuszának, a kérdés, hasonlítható-e a már akkor fejlett nyugat-európai országok újjáépítése egy volt szovjet tagállaméhoz.

Zelenszkij: csak „az igaz partnereket” vonnák be a nagy üzletbe

A háború finanszírozásából az USA a januárban hivatalba lépett Donald Trump elnök alatt kivonult, jórészt az Európai Unióra hagyva, annak azonban tanújelét adta, hogy az ukrajnai gazdasági lehetőségek érdeklik az Egyesült Államokat és a béke tető alá hozásán fáradozó elnökét. 

  • A konferencián az USA-t Keith Kellogg, a Trump-adminisztráció ukrajnai és oroszországi különleges megbízottja képviselte.
  • Részt vett többek közt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, 
  • Friedrich Merz német kancellár, 
  • Giorgia Meloni olasz, 
  • Dick Schoof holland,  
  • Kiriákosz Micotákisz görög 
  • és Donald Tusk lengyel miniszterelnök. 

Zelenszkij azzal lelkesített a konferencián, hogy Ukrajna újjáépítése a résztvevők országainak is segít infrastruktúrájukat és iparukat fejleszteni, ezért kérte, hogy segítsenek kidolgozni a pénzügyi konstrukciót. Hangsúlyozta: csak az igazi partnereket üdvözli a kezdeményezésben, „akik nem segítik Oroszországot folytatni ezt a háborút”.

Kire gondolhatott, akiket kihagynának, ez nem derült ki, mindenesetre nem nehéz kihámozni a szavak jelentését. Akiket a maguk oldalára sorolnak, azok részt kaphatnak a zsíros üzletekből. Akiket Európában esetleg nem – ezt nem ő mondta –, azok még így is részesülhetnek Ukrajna terheiből az EU ilyen-olyan kezdeményezésein keresztül.

Ami a finanszírozást illeti, Zelenszkij egyelőre annyit sürgetett, hogy találjanak aktív módokat a Nyugaton befagyasztott, 300 milliárd dollár körüli értékű orosz devizatartalékokból. Sürgette azt is – mint régóta minden egyes alkalommal –, hogy partnerei segítsék Ukrajna védekező harcát rakétákkal, légvédelmi rendszerekkel és elfogó drónokkal.

Giorgia Meloni megmozgatná a magántőkét, miután az amerikai BlackRock feladta

Már Zelenszkij előtt beszélt a vendéglátó Olaszország miniszterelnöke, mégpedig elkötelezettségéről, hogy megmozdítsa az olasz magántőkét Ukrajna újjáépítése érdekében.

Csak akkor játszhatjuk le és nyerhetjük meg ezt a meccset, ha sikerül mobilizálnunk a privát tőkét, a vállalkozók vállalkozó szellemét és a képességeiket, hogy beruházásokat vonzzanak

– idézte az ukrán lap Melonit. Aki azt is elmondta: a konferencia máris jelentős pénzügyi elköteleződést eredményezett, a résztvevők több mint 10 milliárd eurót ígértek meg az újjáépítési erőfeszítésekre. 

New York Stock Exchange (NYSE) opens on Friday after a week of volatility
A BlackRock és Larry Fink már másfelé tekintenek / Fotó: AFP

Ezen a konferencián jelentették volna, mennyi pénzt szervezett össze az ukrán újjáépítésre az amerikai gigász, a BlackRock. Csak a napokban derült ki, hogy a befektetési multi már januárban leállította a szervezést, miután Donald Trump hatalomra lépésével megsavanyodott Washington kapcsolata Kijevvel. A Bloomberg erről azt írta: úgy álltak le, hogy már közel voltak ahhoz, hogy megegyezzenek a német, olasz és lengyel kormány támogatta „entitásokkal”. 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.