BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Most mindenki láthatja, mi a legnagyobb baj a napelemekkel: egy napon belül a 23-szorosára drágult az áram – egész Románia szenved tőle

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Románia energiarendszere látványos példát szolgáltatott arra, hogy a napelemek terjedése önmagában még nem jelent olcsóbb villamos energiát. A napenergia pénteken délben a fogyasztás mintegy 70 százalékát fedezte, estére azonban az áram ára a sokszorosára emelkedett.

Románia energiarendszere látványos példát szolgáltatott arra, hogy a megújuló energiaforrások gyors terjedése önmagában még nem oldja meg az árampiaci problémákat. Pénteken délben a napenergia a román villamosenergia-fogyasztás mintegy 70 százalékát fedezte, estére azonban az áram ára a többszörösére emelkedett. Ez jól mutatja a napelemek egyik legnagyobb problémáját, mely egyre több európai országban jelentkezik: a napelemek akkor termelnek a legtöbbet, amikor a fogyasztás alacsonyabb, a legnagyobb kereslet idején viszont már nem áll rendelkezésre ez az energia.

Most mindenki láthatja, mi a legnagyobb baj a napelemekkel: egy napon belül a 23-szorosára drágult az áram – egész Románia szenved tőle
Most mindenki láthatja, mi a legnagyobb baj a napelemekkel: egy napon belül a 23-szorosára drágult az áram – egész Románia szenved tőle / Fotó: Németh András Péter

Dumitru Chisalița, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint a pénteki adatok jól mutatják az energiarendszer egyik alapvető ellentmondását. A napenergia-termelés dél körül érte el csúcspontját, amikor a fogyasztás mérsékeltebb volt, így jelentős mennyiségű olcsó villamos energia került a rendszerbe. Ez azonban nem jelentett tartós árelőnyt, mert az esti órákban a helyzet teljesen megfordult.

Naplemente után a rendszernek már más forrásokra kellett támaszkodnia. 

A hiányzó energiát vízerőművek, gázerőművek, import és a rendelkezésre álló energiatárolók pótolták, amelyek jóval magasabb költséggel működnek. 

Az esti csúcsidőszakban ráadásul a háztartások és a vállalatok energiaigénye is jelentősen megemelkedik, ami tovább növeli az árakat.

A szakértő ezt a jelenséget „fotovoltaikus paradoxonnak” nevezte. Lényege, hogy minél több napenergia kerül a rendszerbe, annál alacsonyabb lehet a délben termelt áram piaci értéke, miközben az esti órákban továbbra is magas árak alakulnak ki. A napközbeni többlettermelés ugyanis megfelelő tárolási kapacitás nélkül nem vihető át arra az időszakra, amikor valóban szükség lenne rá.

A pénteki adatok különösen látványosan mutatták meg ezt az ellentmondást. A délutáni és esti árak között rendkívül nagy különbség alakult ki, egyes időszakokban az áram ára egyetlen napon belül több mint húszszorosára emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a napközben rendelkezésre álló olcsó energia nem tudta érdemben mérsékelni a fogyasztók számára meghatározó esti árakat.

Chisalița szerint a megoldás nem a napelemes kapacitások visszafogása, hanem az energiarendszer alkalmazkodóképességének javítása. 

Ehhez jelentős beruházásokra lenne szükség az energiatárolásban, a fogyasztás rugalmasabb szabályozásában, valamint olyan technológiákban, amelyek képesek hasznosítani a napközben keletkező többletenergiát.

A probléma nem kizárólag Romániát érinti. Európa számos országában egyre gyakrabban fordul elő, hogy a napsütéses órákban túltermelés alakul ki, miközben az esti csúcsidőszakban ismét drága importáramra vagy hagyományos erőművekre van szükség. A megújuló energiaforrások térnyerésével párhuzamosan ezért az energiatárolás vált az ágazat egyik legfontosabb kérdésévé.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.