A Graboplast már évek óta rendszeres témája a felvásárlásról szóló piaci híreszteléseknek. Tegnap a Budapesti Értéktőzsdén felfüggesztették a részvény kereskedelmét, miután a HVG hírt adott arról, hogy a Wallis-csoport mintegy 30 százalékos részesedést szerzett a Graboplast Rt.-ben, többek között megvásárolva a Menedzser Inveszt (MI) Kft. 11,4 százalékos pakettjét is. A hetilap információi szerint a fennmaradó rész eddig külföldi intézményi befektetők kezében volt. Lapzártánkig egyik társaság sem reagált megkeresésünkre.
Az MI tagságát a Graboplast menedzsmentje adja, és tulajdonában van a C sorozatként kibocsátott egy darab szavazatelsőbbségi részvény. Egyelőre nem tudni, hogy ez is az adásvétel tárgyát képezte-e. A kérdés azért jelentős, mert ez a részvény vétójogot biztosít a 75 százalékos többséget igénylő közgyűlési döntésekben. (Többek között idetartozik az alapszabály módosítása és az egyes részvényfajták átalakítása is.
A különleges jogosítványok csak a 2003. évet lezáró közgyűlésig gyakorolhatók, de hamarabb is megszűnnek, ha a részvény kikerül az MI tulajdonából. Így ha valaki az MI összes részvényét megveszi, akkor a C sorozathoz kapcsolódó jogok megszűnnek. (Ellenben az MI-ben történő -- az üzletrészek megvásárlásával megvalósítható -- irányításszerzés esetén a vétójog tovább gyakorolható.)
Egyébként önmagában a felvásárlásra a cég alapszabálya az értékpapírtörvénynél (éptv.) szigorúbb rendelkezéseket nem tartalmaz. Az azonban figyelemre méltó, hogy a közgyűlésen egy részvényes vagy részvényesi csoport sem gyakorolhat 20 százaléknál nagyobb szavazati jogot. Emellett a saját, illetve a kapcsolt vállalkozásokon keresztül történő tulajdonszerzést be kell jelenteni a cégnek, e nélkül a szavazati jogok nem gyakorolhatók.
A Graboplast részvényeinek mintegy 20 százaléka nincs regisztrálva, azok tulajdonosai ismeretlenek. Feltételezve, hogy egy befektető -- az MI pakettjén túl -- mintegy 19 százaléknyi részvényt szerzett, akkor arra nem az utóbbi időben, vagy nem a tőzsdén került sor. Az 1999--2000. év fordulóján egy hónap alatt a Graboplast szinte teljes alaptőkéjének megfelelő részvénymennyiség gazdát cserélt a tőzsdén, az árfolyam pedig napok alatt 50 százalékkal ugrott meg, 3000 forint közelébe. A vételi megbízások nagy részét akkor az OTP Értékpapír Rt. teljesítette.
Azt sem szabad feledni, hogy ekkor már folyamatban volt a Graboplast és az MI pere az OTP Optima Alap és a LaSalle Értékpapír Rt. ellen. A legnagyobb befektetési alappal szemben azonban a Graboplast és az MI elállt a követeléstől, így az OTP Optima ellen a bíróság megszüntette a pert.
Az egy időben még a tőzsde sztárpapírjai közé tartozó Graboplast az 1998-as tőzsdeválság egyik legnagyobb vesztese volt. Ebben az esztendőben a cég 4,26 milliárd forintos veszteséget ért el, amely jelentős részben a pénzügyi műveletek eredményéből származott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.