Új nagyrészvényesek kérték regisztrációjukat a BorsodChem részvénykönyvébe, a társaság pénteken esedékes rendkívüli közgyűlésére készülve. A Tiszai Vegyi Kombinát november elején tartott közgyűléséről már ismert -- ott a BorsodChem 24,6 százalékát birtokló Milford Holdingsszal együtt szavazó -- osztrák CE Oil & Gas 16,1 százalékos, a szintén osztrák Vienna Capital Partners pedig 0,8 százalékos pakett bejegyzését kérte.
Rajtuk kívül a Gazprombank magyarországi érdekeltsége, az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) mint letétkezelő 5,6 százalékos pakettet jegyez. A részvénykönyvben információink szerint több olyan kisebb befektető is szerepel, mely vélhetően szintén kötődik a Milford Holdingshoz, illetve az ÁÉB-hez. Közéjük tartozhat a 2,4 százalékos pakettet birtokló Firthlion is. A várakozások szerint ismételten együtt szavazó cégek részesedése a BorsodChemben így már valószínűleg 50 százalék fölé emelkedett.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete eközben külföldi szakértők bevonásával vizsgálja az elmúlt hónapokban lebonyolított BorsodChem-részvénytranzakciókat. A brit hatóságok szintén nyomoznak a londoni piacon végrehajtott GDR-transzferek ügyében.
Amennyiben bizonyítást nyer, hogy a Milford, illetve érdekeltségei átlépték a 33 százalékos tulajdoni hányadot a BorsodChemben, akkor szakértők szerint még az sem elképzelhetetlen, hogy a közgyűlés előtt szavazati jogaikat részlegesen vagy teljesen felfüggesztik. A Milfordnak ugyanis ekkor már korábban nyilvános ajánlatot kellett volna tennie a magyar törvények szerint.
Egyelőre azonban még meglehetősen kevés információ látott napvilágot mind a Milford Holdings, mind a CE Oil & Gas mibenlétéről. Utóbbi egy 70 ezer euró tőkével az idén októberben alapított társaság, mely azóta becslések szerint 60-70 millió dollárt költött TVK- és BorsodChem-részvényekre, a finanszírozás forrása ismeretlen. A társaság néhány igazgatóján keresztül kötődik a Vienna Capital Partnershez.
Kérdésesnek látszik a Milford Holdings szerepe is. A társaság ugyan már közölte, hogy a Gazpromot képviseli az ügyletben, de a piacon többen valószínűnek tartják, hogy a cég valójában csak egyes Gazprom-vezetők érdekeltségi körébe tartozik. Azt mindenesetre eléggé valószínűtlennek találják a piaci szereplők, hogy a Milford és a CE Oil & Gas egyidejű felbukkanása a TVK és a BorsodChem nagyrészvényeseként véletlen egybeesés volna.
A Milford tegnap közleményben szögezte le, hogy "párját ritkítóan üzletszerűtlennek és a hatályos versenytörvénnyel ellentétesnek" tekinti a BorsodChem vezetőségének az utóbbi hónapokban tett lépéseit. A Milford ezek közé sorolta, hogy a vegyipari cég igazgatósága "olyan nagy összegű felelősségbiztosításokat köt, amelyek együtt már a BorsodChem alaptőkéjének összegével vetekszenek".
Felrótták továbbá, hogy a TVK és a BorsodChem közötti etilénszállítási szerződés teljesítését az igazgatóság tagjainak helyén maradásától teszik függővé. A Milford ezek alapján azt a következtetést vonta le, hogy "a BorsodChem vezetői számára a pozíciójuk megtartásáért vívott harc előbbre való szempont, mint a részvényesek érdekei, és ezzel tovább károsítják a társaság érdekeit".
Mint a múlt héten közzétett igazgatósági határozatokból kiderül, a BorsodChem vezetői 5 milliárd forintra emelték az igazgatóság összesített felelősségbiztosításának maximális összegét. Lapunk információi szerint erre azért volt szükség, mert a korábbi egymilliárd forintos összeg már messze elmaradt a nemzetközi gyakorlatban megszokottól.
A Milford közleménye szerint olyan kampány van kibontakozóban a külföldi médiában, melynek célja a magyar állami és felügyeleti szervekre való nyomásgyakorlás, annak érdekében, hogy "védjék meg a BorsodChem menedzsmentjét". A közlemény hivatkozik a PSZÁF-nál folyó vizsgálatokra, bár hangsúlyozza, hogy a Milford "a maga részéről helyesli a vizsgálatot".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.