A Szibur azzal a szándékkal vásárolta meg most a Milford Holdings 24,8 százalékos BorsodChem-pakettjét, hogy részt vehessen a vegyipari cég január 24-én esedékes rendkívüli közgyűlésén -- jelentette ki Jakov Goldovszkij, a Szibur elnöke, a Komerszant című orosz lapnak nyilatkozva. Arról nem szólt, hogy a Szibur saját határozati javaslatok előterjesztését is tervezné. Mint ismert, a Milford eredetileg nyolc napirendi pont felvételét javasolta a közgyűlésre.
Goldovszkij elmondta: már két éve elkezdtek érdeklődni a BorsodChem és a TVK iránt, de ekkor még létezett egy megállapodás a Gazprom és a Mol között, miszerint a magyar petrolkémiai szektor konszolidációját a magyar olajcég vezényli le. Szerinte a Mol elutasította a TVK és a BorsodChem egyes befektetői által felkínált részvénycsomagok megvételét, s a Gazprommal kapcsolatban álló cégek ezt követően döntöttek a papírok megszerzése mellett.
Mint ismert, a Milford Holdings a BorsodChem-részvények döntő részét a Templeton és a Croesus alapoktól vásárolta, amelyek kijátszották a BorsodChemmel korábban kötött standstill-megállapodást. Eszerint a részvényeket csak a BorsodChem jóváhagyásával, a Merrill Lynch közreműködésével adhatták volna el.
Goldovszkij közölte: az a problémájuk a BorsodChemmel, hogy "a legfelsőbb vezetők valamilyen okból azt hiszik, tulajdonukban áll a cég". Ezt a problémát azonban megszüntetjük -- tette hozzá.
A Milford Holdings által felvetett közgyűlési napirendi pontok között szerepeltek az igazgatóság és a felügyelőbizottság összetételének megváltoztatására vonatkozó javaslatok is. Elemzők szerint a menedzsment leváltásával kapcsolatos aggodalmak nagy szerepet játszottak abban, hogy a BorsodChem árfolyama meredeken süllyedt a Milford tulajdonosként való megjelenését követően. A nyugati intézményi befektetők ugyanis rendszerint a legelismertebb kelet-európai menedzsmentek egyikeként emlegették a BorsodChem vezetését.
A Szibur terveiről szólva Goldovszkij elmondta: a cég két lépcsőben készül részvényeket kibocsátani. Az első sorozatot a Gazprom jegyezné le, s ezzel részesedése 51 százalékra emelkedne. A másik kibocsátásról pedig két orosz befektetővel folytatnak tárgyalásokat. Egy 25 százalékos pakett viszont mindenképpen a Szibur menedzsmentje kezében maradna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.