BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Erősödő függetlenek

Az Erste Befektetési Rt. bonyolította le a legnagyobb forgalmat tavaly a tőzsdei részvénypiacon. A megugró piaci aktivitást hozó decemberben az év nagy előretörőjének számító Eastbrokers nem engedte, hogy az Erste visszatérjen a havi lista élére. Összességében a tavalyi év a banki háttér nélküli brókercégek további előretörését hozta.

Példátlan sorozatot hajtott végre az utóbbi hónapokban az Eastbrokers Rt. A tavaly még 14. helyen végző alkuszcég az idén márciusban került be először a részvényforgalmi első 10-be, majd szinte hónapról hónapra lépdelt egyre feljebb és feljebb. A dobogós helyeknél meg sem állva az októberi 6., majd a novemberi 5. helyezés decemberben listaveztő lett az East, 51,3 milliárdos forgalommal.
A decemberi listán az Erste Befektetési Rt. lett a második, majd Buda-Cash, Concorde, CA IB sorrend alakult ki. Négy helyet előrelépve lett 6. a Takarék, a Cashline viszont az utóbbi hónapokban jelentős pozícióvesztést élt át: az októberi listavezető decemberben épp csak befért a top 10-be. Az MKB sokhavi szünet után ismét bekerült az első tízbe, és a hajdanán a legnagyobbak közé tartozó ING is -- ez évben először -- hasonlóképp cselekedett, a nyolcadik helyen landolt. A hónap legnagyobb vesztese az idén egyszer listát vezető CSFB lett, mely a 7. helyről a 11.-ig hullott, először maradva ki az első tízből.
Az éves brókertoplista nem okozhatott meglepetést senkinek, a novemberrel zárult 11 hónap összesítéséhez képest egyetlen helycsere történt az első tízben. Az Erste megőrizte tavalyi elsőségét, és érdekes módon szinte hajszálnyira ugyanakkora, 609 milliárdos forgalmat ért el, mint 1999-ben. A CA IB növekvő forgalom mellett egyet javított helyezésén, és a 2000. év második legnagyobb részvényforgalmat bonyolító brókercége lett. A harmadik Buda-Cash is jelentősen előrelépett a ''99-es hatodik helyről.
Mivel a részvénypiac összforgalma alig marad el a tavalyitól, a brókercégek is könnyedén viszonyíthatnak saját előző éves teljesítményükhöz. Jóval nagyobb értékben kereskedett a megelőző évhez képest a kisebb-nagyobb brókercégek ügyfélállományával gazdagadó Concorde és East, a Takarék hektikus év közbeni forgalomingadozás után maradt a 10. A CSFB minimális forgalombővülése nyomán két hellyel csúszott lejjebb. A tavalyi listán szereplő cégek közül mára távozott a tőzsdéről a Konzumbróker és a Procent, az OTP Értékpapír pedig az év vesztese lett, miután 384 milliárdról 236 milliárdra zuhant a forgalma, amivel kihullott az első tízből.
Összességében a tavalyi év a nem banki hátterű cégek további előretörését hozta. Míg 1999-ben három független társaság fért be a tízes listára (6., 7. és 8. hely), addig tavaly már négy, banki háttérrel nem rendelkező brókercéget találunk itt, a 3., 4., 7. és a 8. helyen. A dobogóra a külföldi portfólióbefektetők 1996-os tömeges megjelenése óta először fért be banki háttérrel nem rendelkező magáncég a Buda-Cash személyében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.