Noha a Fed szerdai kamatemelését követően szinte csak optimista nyitakozatokat lehetett hallani, a tengerentúli piacok a csütörtöki imbolygás után jelentős visszaesést produkáltak pénteken. Csütörtökön zárás után a Fed újabb 25 bázisponttal mérsékelte az előző nap ugyanekkora mértékben csökkentett diszkontkamatlábat, ami ugyan jelképes jelentőségű, de a jegybank további kamatcsökkentési szándékát olvasták ki belőle a befektetők. Ettől függetlenül pénteken a nap folyamán szinte folyamatosan estek a részvényárak a Wall Streeten. A Bank of America derivatív üzletágának tetemes veszteségéről szóló pletykákat hiába cáfolták, a kamatcsökkentések legnagyobb nyertesének számító pénzügyi szektor részvényei zuhanásba váltottak.
A 4 százalékos decemberi munkanélküliségről szóló adatot a piac pedig úgy értelmezte, az nem elég rossz ahhoz, hogy növelje az esélyét egy újabb jelentős kamatcsökkentésnek, az egyetlen olyan dolognak, melytől fellendülést remélnek a befektetők. Az már a hab volt a tortán, hogy csak pénteken 36, két nap alatt közel ötven cég jelentett be profitwarningot. A Nasdaq 6 százalék feletti esésével sikerült a 14 százalékos történelmi jelentőségű szerdai ugrás ellenére 2,5 százalékos mínuszban zárnia a hetet, és szintén negatív hozamot produkált a héten a Dow és az S&P 500 is.
Az utóbbi hetek kiábrándító makroadatai ellenére némi bizonytalankodás után jelentős emelkedést várnak az idén az elemzők, amit fundamentális érvek helyett sokszor törtémelmi adatsorokkal támasztanak alá: tény, hogy a kamatcsökkentések éveiben eddig többnyire kimagaslóan teljesített a Wall Street. Márpedig a várakozások szerint a Fed január végi ülésén újabb monetáris enyhítést jelent be, a kötvénypiacok pedig júniusig már 100 bázispontos kamatcsökkentést áraztak be. Annak, hogy a kamatvágás-sorozat esetleg nem éri el a kívánt gazdaságélénkítő hatást, egyelőre nem nagy esélyt adnak a szakértők.
Az előttünk álló héten ugyanakkor a kamatspekulációk mellett a tényeknek is nagy szerep jut majd: több jelentős cég adja közre eredményét. Az S&P 500-as index cégei 1999-ben az utolsó negyedévben 21,3 százalékos profitbővülést produkáltak, míg a 2000-es várakozás ma 4,3 százalék (októberben még 15,6 százalék volt). Hogy mire lehet számítani, azt jól mutatja az, hogy tavaly ugyanebben az időszakban 273 profitwarningot jelentettek be a cégek, míg most már 590-et, ráadasul a tavalyi tapasztalatok alapján a jelentők 40 százaléka valószínű még hátravan, ami akár 800-900 warningot jelenthet. A héten a jelentősebb cégek közül az Alcoa, a Motorola és a Yahoo! számol be eredményéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.