BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kamatot csökkentett az MNB

Bizonytalannak ítélik a kamatok mozgásával kapcsolatos kilátásokat a piaci szereplők a jegybank tegnapi 25 bázispontos repocsökkentése után. Többen a kamatszint gyors lemorzsolódására számítanak, mások szerint viszont a forint lebegési sávjának várható kiszélesítése után még kamatemelés is szóba jöhet.

A jegybank tegnap 25 bázisponttal, 11,50 százalékosra mérsékelte az irányadó kéthetes betéti kamatot. Az MNB közleménye az inflációs várakozások szempontjából kedvező piaci fejleményekre, az olajár csökkenésére és az euró erősödésére hivatkozott, valamint utalt az állampapír-piaci hozamszint elmúlt hetekben mutatkozó meredek süllyedésére is.
A piacon nem okozott különösebb meglepetést a jegybank lépése, a legrövidebb futamidejű állampapíroknál a hozamok kismértékben tovább estek, a hosszabb lejáratoknál lényegében nem történt elmozdulás. Szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a 3 hónapos diszkontkincstárjegyek hozama és a kéthetes betéti kamat közötti rés kitágulása megnövelhette az MNB sterilizációs költségeit, s ez késztethette lépésre a jegybankot.
Korábban ugyanakkor többen arra számítottak, hogy a jegybank a döntéssel megvárja a decemberi inflációs adatok napvilágra kerülését. Az MNB a maginfláció emelkedésével magyarázta az októberi 100 bázispontos kamatemelést, márpedig azóta kedvezőbb maginflációs adat még nem jelent meg -- mutatott rá Orbán Gábor, a Europool portfóliómenedzsere.
Szerinte az állampapír-piaci hozamok esése nem a kedvezőbb inflációs várakozásokkal, hanem a külföldi tőke beáramlásával hozható összefüggésbe. Márpedig a külföldiek elsősorban a forint árfolyamsávjának szélesítésére spekulálva hoztak friss pénzt a magyar állampapírokba. Ezt mutatja, hogy a londoni határidős forintpiacon az árfolyamok egyáltalán nem tükröztek kamatcsökkentési várakozásokat -- mondta Orbán.
A kamatok és az állampapír-piaci hozamok további alakulásával kapcsolatos piaci várakozások meglehetősen bizonytalanoknak tűnnek. Abban viszonylagos egyetértés mutatkozik, hogy a jegybank a következő hónapokban folytathatja a reposzint kis lépésekben történő lejjebb engedését. Az infláció alakulásának bizonytalansága azonban a hosszabb távú kilátásokat homályossá teszi.
Egyesek szerint az olajár csökkenésének folytatódása, illetve az euró további erősödése olyan kedvező feltételeket teremthet, hogy a kéthetes jegybanki kamat az év végére 9 százalék közelébe süllyedhet. Mások viszont arra mutatnak rá, hogy elsősorban a külföldi tőkebeáramlástól függhetnek a központi bank további lépései.
A második negyedévben várhatóan sor kerül a forint sávjának szélesítésére -- vélekedett Wike Groenenberg, a Schroder Salomon Smith Barney elemzője. Ezt követően a jegybanknak már kevésbé kell majd a kamatok csökentésére koncentrálnia, így azok a jelenlegi szinttől nem messze stabilizálódhatnak egy időre. Sőt, az is elképzelhető, hogy kamatemelésre kerül majd sor a körülmények függvényében -- tette hozzá.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.