Tavaly a harmadik negyedév végén a 25 hazai magánnyugdíjpénztár vagyona megközelítette a 151 milliárd forintot. Ez 1999 végéhez képest több mint 55 százalékos bővülés -- olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) friss összefoglalójában.
A magánkasszák vagyonuk 80 százalékát továbbra is állampapírban tartották ősszel. Annak ellenére, hogy a pénztárak hosszú távú befektetők, az állampapír-portfólió 27,3 százaléka egy évnél rövidebb, további 27,2 százaléka pedig 1--2 év közötti futamidejű. Az 5--10 éves vagy annál hosszabb futamidejű állampapírok aránya csak 9 százalék volt.
A vagyon 14 százalékát tették ki a részvények, 3,8 százalékát a befektetési jegyek és 1,6 százalékát a kötvények. Elhanyagolható volt viszont a bankszámlán és betétekben lévő pénz aránya. Szeptemberben -- hála a tavaly megnyílt lehetőségnek -- már 600 millió forintra rúgott a magánpénztárak külföldi befektetéseinek (részvényeknek és kötvényeknek) az összege.
Befektetéseik révén a magánpénztárak a harmadik negyedévben 1,2 milliárd forint nettó bevételt könyvelhettek el. Az előző negyedévben (a kedvezőtlen tőkepiaci folyamatok miatt) csak 700 millió, az első három hónapban viszont még 3 milliárd forint volt ez az adat.
A pénztártagok száma 2000. őszig 2,133 millió fő volt (mint ismert, a tagság már kizárólag a pályakezdőkkel bővülhet). Az átlagéletkor 30 évre rúgott. A magánpénztárak indulása óta 26 ezer fő lépett vissza a felosztó-kirovó rendszerbe, és 28 ezren váltottak nyugdíjkasszát.
A szféra koncentrációját jelzi, hogy a hat legnagyobb (egyenként 100 ezer főnél nagyobb tagságú és 5 milliárd forintot meghaladó vagyonú) piaci szereplő tudhatja magáénak a tagság közel 85 százalékát és a jóváírt tagdíjak majdnem 80 százalékát.
A kasszák közül 12 hátterében bank vagy biztosító, nyolc esetében munkáltató áll. A maradék öt nyugdíjintézmény mögött vegyes alapítók (önkéntes pénztár és/vagy több kisebb munkáltató) vannak.
Az önkéntes pénztárak taglétszáma már 1999-ben telítődni látszott -- állapította meg a felügyelet. A nyugdíjkasszáknál tavaly szeptemberben regisztrált 1,05 millió fős létszám 1999 végéhez képest így pusztán 3,5 százalékos bővülés. A 25 önkéntes egészségpénztár tábora mintegy 68 ezer, a 18 önsegélyezőé több mint 56 ezer főt számlált.
Az 1999. végi 145-ről 122-re fogyatkozott önkéntes nyugdíjkasszáknál szeptemberben több mint 205 milliárd forintnyi vagyont tartottak nyilván. Ez utóbbi adat 1999 végéhez képest dinamikus, közel 30 százalékos bővülést takar. Az egészségkasszák 3,4 milliárd, az önsegélyezők 580 millió forintnyi vagyonnal büszkélkedhettek.
A magánpénztárakkal ellentétben az önkéntes nyugdíjkasszáknál a munkáltatói alapítók szerepe hangsúlyosabb a pénzügyi szférával szemben, ráadásul itt a koncentráció foka is kisebb -- mutatott rá a jelentés. Az "önkénteseknél" a 12 legnagyobb (30 ezer fős tagságot és 5 milliárd forint vagyont meghaladó) nyugdíjkassza tömöríti a tagság közel 70 százalékát és koncentrálja a vagyon majdnem 65 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.