BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkegondok az Európa Biztosítónál

Százmillió forinttal maradt el a minimálistól tavaly ősszel az Európa Biztosító biztonsági tőkéje -- derült ki egy felügyeleti határozatból. A szabálytalanság orvoslásának módjáról a cég -- mint a PSZÁF utólag közzétette -- pénzügyi tervet kényszerült benyújtani a felügyeletnek.

Az Európa Biztosító biztonsági tőkéje 2000 III. negyedében 447 millió forint volt, miközben a biztosítási törvény minimum 550 milliót ír elő -- állapította meg október 31-ei dátumú, de csak most közzétett határozatában a pénzügyi felügyelet (PSZÁF). A társaság saját tőkéje tavaly őszre 544 millió forintra zuhant. Mint emlékezetes, a saját tőke 1998 végén még 957,5 millió, 1999 végén 699,9 millió forintot tett ki.
Tavaly szeptemberben így a biztosító szavatolótőkéje nem érte el a biztonsági tőke jogszabályban előírt minimumát. Ezért a hatóság pénzügyi terv készítésére kötelezte a céget, amelyet az (két hiánypótlást követően) teljesített is -- derül ki a hatóság másik, december 19-i határozatából.
Az elmúlt években mindössze néhány esetben fordult elő, hogy a felügyelet pénzügyi terv készítését írta elő valamelyik biztosítónak. Ezeket az ügyeket akkoriban azonban még nem kellett közzétenni a felügyelet hivatalos lapjában -- közölte Asztalos László, az Állami Biztosításfelügyelet (Ábif) korábbi elnöke.
Mint ismert, az Európa gondja a tulajdonos francia Groupama International tavaly év végi 600 millió forintos tőkeinjekciójával oldódott meg. Az összegből 230 millió forinttal a jegyzett tőkét növelték meg (így az 1,36 milliárd lett), 370 millió pedig a tőketartalékba jutott (amely 925 millióra nőtt).
Somos László, az Európa megbízott elnök-vezérigazgatója elmondta: a biztosító vesztesége 2000-ben -- mintegy 2 milliárd forint díjbevétel mellett -- várhatóan meghaladja a 300 millió forintot. A szakember elismerte: a tőkejuttatás "meghatározó része" a biztonsági tőke pótlására és a veszteségrendezésre megy el.
A közeljövőben kinevezhetik az Európa végleges vezérigazgatóját (Szendi Miklós elnök-vezérigazgató tavaly december elején távozott a cégtől, mert a tulajdonostól eltérő álláspontja volt az értékesítési hálózat fejlesztéséről). Információnk szerint a napokban egy biztosítási szakember és egy pénzügyi bróker utazik Párizsba, s a tulajdonos közülük választja ki a leendő vezetőt.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.