BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyenge BorsodChem-negyedév

A piaci várakozások átlagától elmaradó, 12,35 milliárd forintos tavalyi nettó eredményt tett közzé tegnap a BorsodChem. A PVC-gyártás jövedelmezőségének zuhanása miatt az utolsó negyedévi nyereség több mint 70 százalékkal esett vissza. Az elemzők az idei második negyedévtől számítanak javulásra.

Egyik leggyengébb eddigi negyedévét zárta a BorsodChem 2000 végén. A cég mindössze 968 millió forintos nettó profitot ért el három hónap alatt, ami 71 százalékkal marad el az egy évvel korábban realizálttól.
A PVC-árak lemorzsolódása nyomán a piaci szereplők már számíthattak arra, hogy a cég fő üzletága legfeljebb minimális nyereséget tud majd termelni. A BorsodChem tegnapi közlése szerint a PVC-por és a fő alapanyag, az etilén jegyzési árának különbsége a tavalyi utolsó negyedévben 169 márkára zsugorodott, holott egy évvel korában még 500 márka fölött volt. Az elemzők várakozásai szerint az idei első negyedév sem hozhat előrelépést a PVC-marzsnál, de áprilistól már jelentős mértékben javulhat a fedezet.
Az MDI-üzletág kevés kompenzációt hozhatott, ugyanis a termék átlagos jegyzési ára nem módosult lényegesen. A társaságnál ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a negyedik negyedévben a nyers MDI jegyzése emelkedő tendenciát mutatott, s az idei első negyedben már magasabb piaci értékesítési árakkal lehet számolni.
Valamelyest javította a helyzetet, hogy a marónátron ára a harmadikról a negyedik negyedévre megduplázódott, s ezen a területen az idei első fél évben is némi kompenzáció mutatkozhat a PVC-nél mutatkozó kiesésért. A termék azonban a BorsodChem tavalyi árbevételében csak 4 százalékkal részesedett.
A gyenge utolsó három hónap ellenére a társaság teljes évi nettó nyeresége 12,35 milliárd forintot tett ki, ami közel másfélszerese az egy évvel korábbinak. A növekmény döntő része ugyanis még az első fél évben halmozódott fel. Az egy részvényre jutó nyereség (EPS) növekedése viszont ennél jóval alacsonyabb, ami az első fél évben végrehajtott tőkeemelés számlájára írható.
A BorsodChem éves árbevétele első alkalommal haladta meg a 100 milliárd forintot, a növekményben jelentős szerepet kapott a cseh anilingyártó, az MCHZ bevonása a konszolidációs körbe. Az MCHZ konszolidációja felel az általános költségek növekményének feléért is.
Jelentős mértékben romlott a társaság kamateredménye, tavaly ugyanis 1,22 milliárd forintos veszteség mutatkozott az egy évvel korábbi minimális nyereséggel szemben. A BorsodChem a cash-flow-t jóval meghaladó mértékben hajtott végre beruházásokat, a hitelállomány a saját tőke 53 százalékára emelkedett. A 14,9 százalékos TVK-pakett eladásán ugyan 2,2 milliárd forintos nyereséget realizáltak, de a dollárhiteleken 500 milliót meghaladó árfolyamveszteség keletkezett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.