Hétfőn az OTP Bank Rt. eljuttatta a Postabank Rt. átvételére vonatkozó ajánlatát az ÁPV Rt.-hez, miközben a bankpapír árfolyama látványos esést produkálva, közel 4 milliárd forintos forgalomban 3,9 százalékot esett
A két esemény között a szakértők nagyobb része nem lát összefüggést, ugyanakkor egyre inkább teret hódít az elemzők között az a vélekedés, hogy az ÁPV Rt. és a OTP Bank a közvélemény előtt teszteli elképzeléseit a Postabank vételárát illetően. Az elmúlt napokban így jelent meg előbb egy 40 milliárd forintos, illetve egy 24-26 milliárdos ajánlati ár.
A piaci elemzők általános véleménye szerint egyébként nem a vételár, hanem a hozzá kapcsolódó külön feltételek a fontosak az ügylet megítélését illetően. Keleti Zsolt, a Buda-Cash elemzéseit készítő Dunacorp elemzője úgy véli: mindaddig, amíg nem tudni, mit vállal be az OTP a Postabank átvételével, addig nem lehet reálisan megítélni egyetlen, a vételárra vonatkozó adatot sem. Szálkai András, az Erste Bank Befektetési Rt. elemzője olyan hírt is hallott, mely szerint a hétfői közel 4 százalékos OTP-áresésbe már az a félelem is beépült, hogy egy esetleges túl alacsony ár kedvezőtlen kapcsolódó feltételeket jelenthet.
A lapunk által megkérdezett elemzők ugyanakkor emlékeztetnek arra is, hogy az OTP mindeddig az összes lehetséges alkalommal kinyilatkoztatta: csak olyan üzletet hajlandó kötni, amiben a részvényesi érték még rövid távon sem csökken. Szálkai András szerint erre biztosíték lehet, hogy az OTP Bank menedzsmentje különböző opciók révén érdekelt az árfolyam-emelkedésben. Nagy Zoltán, az Europool Rt. befektetési igazgatója kiemelte, hogy az OTP menedzsmentje eddigi tevékenysége során prudensen viselkedett.
A hétfői áresést egyébként az Erste elemzője nem a Postabank-ügylet bizonytalanságának tulajdonítja, hiszen az már a tárgyalások megkezdése óta tart. Véleménye szerint a borulást döntően azok a külföldi befektetők okozták, akik több értékpapírcégen -- így az Erstén -- keresztül nagy tételben szabadultak meg papírjaiktól, a piac pedig utánuk indult. Ezt brókerek is alátámasztják, akik szerint az eladói oldal igen koncentrált volt, a vételi viszont homogén. Az tehát egyértelmű, hogy néhány, a piac likviditásához mérten hatalmas sell order okozta az áresést, csak azt nem tudjuk, hogy az eladókat mi motiválta.
Mivel a postabankos bizonytalanság nem látszik reális indoknak, kézenfekvő magyarázat lehet, hogy a Merrill Lynch legfrissebb elemzését látva döntött néhány nagybefektető a likvidálás mellett. A neves befektetési bank rövid távú ajánlását vételről felhalmozásra rontotta, ennek okaként azonban elsősorban a részvényár emelkedését jelölte meg. Az elemzők fenntartották 18 ezer forintos év végi célárukat, s 16 ezer forintos aktuális árfolyamnál módosították ajánlásukat.
A Postabank-ügylettel kapcsolatban egyébként a Merrill szakértői 35 milliárd forint körülire teszik azt a határt, ami az OTP számára előnyös lehet, 45 milliárd felett tartanák egyértelműen negatív hírnek a vásárlást. (Némiképp a Merrill-elemzés hatása magyarázat ellen szól az, hogy a befektetési bank váratlanul, s szándékosan még a gyorsjelentés megjelentése előtt vételre minősítette fel a Matávot, melyet azonban szintén inkább adtak a nagy külföldi megbízókkal bíró brókercégek.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.