Az egyre elkeseredettebb helyzetbe kerülő tőzsei befektetők utolsó reményét a Federal Reserve agresszív kamatcsökkentése jelentheti. A Dow Jones, az S&P 500 és a Nasdaq Composite az elmúlt hét során egyaránt 7-8 százalékot veszített értékéből.
A piac most abban reménykedik, hogy a Fed holnap esedékes ülésén lazít monetáris politikáján, és minimum fél százalékponttal csökkenti 5,50 százalékos irányadó pénzpiaci kamatát. A piaci konszenzus 50 bázispontos kamatvágást prognosztizál, de a hét végén az optimistább elemzők már 75 bázispontról beszéltek.
A legfrissebb amerikai makroadatok egyébként bőven lehetővé teszik a kamatcsökkentést. A pénteki termelői drágulási adat 0,1 százalékos emelkedést mutatott, míg a termelői maginfláció 0,3 százalékos csökkenést jelzett. Ráadásul februárban már ötödik hónapja csökkent az ipari termelés, ami szintén a lassulás egyértelmű jele.
A Morgan Stanley Dean Witter makroelemzője szerint a helyzet nem annyira súlyos, mint az a részvényárfolyamok alakulásából adódik. A Fed monetáris politikája várhatóan 2002-re meghozza majd a kívánt hatást, és a jelenlegi recesszióközeli helyzetből ismét a növekedés irányába mozdul el a gazdaság.
A szakértő szerint annyi történt csupán, hogy a korábban prognosztizált V alakú ciklus helyett egy U alakúra lehet számítani. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy a gyorsulás később indul majd meg. 2002-re még mindig 3,5 százalékos GDP-növekedést jósol az MSDW, igaz, a korábbi várakozás még 4,2 százalékos volt.
A részvénypiacon ugyanakkor szokatlanul nagy a bizonytalanság. A 45 legnagyobb befektetési bank körében végzett felmérés szerint legalább annyian vélik úgy, hogy a piac túladott, mint ahányan még mindig magasnak tartják a jelenlegi árfolyamokat.
A piaci hangulat a nemzetközi tőzsdéken azon a két napon sem változott, amíg a magyar piacok az ünnepek miatt zárva tartottak. Csütörtökön ugyan erőtlen korrekció következett be mind Európában, mind a tengerentúlon, a hét utolsó napján azonban ismét az árfolyamok jelentős visszaesése volt soron.
Az események alakulását irányító Amerikában újra sorra jöttek a negatív céghírek: a nagyok közül az Oracle és a Compaq ábrándította ki egy-egy bejelentéssel részvényeseit. A pénteki zárásra a Nasdaq Composite 1900 pont alá került, utoljára 1998. november 18-án járt ilyen alacsonyan az index.
A Nasdaq hét és fél százalékos heti vesztesége azonban már-már megszokottnak számít, a hét eseménye a Dow Jones ipari átlagindex megroggyanása volt. A korábbi hónapokban ugyanis általános tendenciának tűnt, hogy a befektetők a technológiai piacról a blue chipekbe csoportosítják át a pénzt, s emiatt a 30 legfontosabb részvény ármozgását tükröző Dow már egy éve stabil maradt: 10 százalék szélességű sávba, 10 és 11 ezer pont közé szorult be.
A múlt héten viszont már elszakadt a cérna a befektetőknél, és a vezető papíroktól is olyan ütemben szabadultak, mint az "új gazdaság" részvényeitől. A Dow több mint 800 pontot, azaz 7,2 százalékot veszített a héten, ami történetének legnagyobb heti szintű, pontban mért esése.
A világ legismertebb tőzsdeindexének jelentős -- 10 ezer pont alá -- csökkenéséhez nem a benne szereplő techpapírok járultak hozzá jelentős részben. Igaz, hogy az IBM pénteken 5 százalékos visszaesésével a legrosszabbul szereplő Dow-részvény volt, de heti szinten a Boeing 18 százalékos zuhanása mellett a pénzügyi részvények is katasztrofálisan szerepeltek.
Az elemzők aggasztó jelnek tartják, hogy az eddig techpiaci eladások átterjedtek a teljes piacra -- a Dow mellett a Russell 2000 small cap index is éves mélypontra zuhant --, mutatva, hogy a befektetők most már nem annyira az új gazdaság profitabilitásának összeomlása, hanem maga az amerikai gazdaság recesszióba süllyedése miatt aggódnak. Brókerek szerint ismét sor került kényszerlikvidálásokra, egy átlagos amerikai részvényalap eszközértéke pedig egy hét alatt 6,95 százalékot zuhant.
A budapesti tőzsde ma reggeli nyitásakor meglepő lenne az emelkedés, erre csak akkor látszik reális esély, ha a határidős indexek egyértelműen pluszos nyitást valószínűsítenek a tengerentúlon. Némi pozitív hírnek számít, hogy a Matáv ugyan csütörtöki emelkedését visszaadta, de legalább meg tudta őrizni múlt szerdai budapesti árfolyamát New Yorkban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.