BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Takarmány vagy brikett

Londonban pénteken kezdődik az első kávé-világkonferencia, amelyen a gyenge minőségű kávék alternatív hasznosítási lehetőségeit vitatják meg az akut piaci túlkínálat tartós csökkentése, egyszersmind az átlagminőség javítása végett. A Kávétermelő Országok Szövetsége (ACPC) már előbb összeült, hogy felülvizsgálja -- az árakra eddig teljesen hatástalan -- exportkorlátozó programját.

A főbb termelők exportkorlátozó törekvései ellenére az idén is folytatódik a nyerskávéárak mélyrepülése. Ráadásul a költséges, emiatt eddig sem maradéktalanul teljesített készlet-visszatartási program nem folytatható a végtelenségig. A 63 termelő és felhasználó országot tömörítő Nemzetközi Kávészervezet, az ICO ezért más megoldást keres a megbomlott piaci egyensúly helyreállítására: a gyengébb minőségű kávét tervezi kivonni a hagyományos kávépiacról, alternatív felhasználási területeket keresve.
A londoni világkonferenciára készített tanulmány szerint a minőségi italtermékek készítésére kevésbé alkalmas nyerskávét állati takarmányként, műtrágyaként vagy -- brikett formájában -- akár tüzelőanyagként lehetne hasznosítani. Az Amszterdami Szabadegyetem becslése szerint a következő 2001/02-es idényben 10,5 millió, az azt követő években átlagosan 4,8 millió zsák kávét kellene alternatív módon hasznosítani -- írja a Financial Times. (1 zsák kávé 60 kilogrammos.) Tízmillió zsák nyerskávé efféle feldolgozása mintegy 935 millió dollárba kerülne, de az elérhető haszon várhatóan meghaladja majd a hárommilliárd dollárt.
Az emberi fogyasztásra szánt kávé kínálata ily módon lényegesen csökkenthető, a termelők igénye szerint megszilárdítva az árakat. Ám egyúttal javul a minőségi összetétel is, ami viszont a fogyasztók érdeke. Gyengesége ugyanakkor, hogy -- éppúgy, mint a készletvisszatartás esetében -- nehezen kikényszeríthető és ellenőrizhető a program.
Az ICO szerint azonban a piaci egyensúly kérdése nem halogatható tovább. Az arabica tőzsdei jegyzései (New Yorkban) közel nyolc, a robustáé pedig (Londonban) új harmincéves mélypontra estek az idén tavasszal. A hanyatlást csak a vezető kávéexportőr, Brazília fagyveszélyes időszakának közeledte állította meg. Ám az emiatti félelmek árszilárdító hatását ezen a héten gyakorlatilag semlegesítette a dél-amerikai ország jövő évi terméskilátásainak hirtelen javulása.
Brazília fő termőkörzeteibe tudniillik megérkeztek a régóta várt esők. Ráadásul a mostani kávékínálatát sem rontották lényegesen a tavaly júliusi kisebb fagyok, valamint az azt követő száraz hónapok. Így a tavalyi 32,6 millió zsákos szüret után az idei termése is várhatóan megközelíti a 27 milliót. Ám egyes elemzők még a 40 milliót sem tartják kizártnak a Bloomberg szerint.
Az előző idénybeli világtermelés elérte a 115,1 millió zsákos rekordot, 22 millió zsákra duzzasztva a felesleget. Az ACPC elnöke elsősorban ebben látja az árszilárdítási program kudarcát, és nem a készletvisszatartás hiányosságaiban.
A tagországok és szövetségeseik október elsejétől állítólag már hétmillió zsák kávét (ez az előirányzott mennyiség mintegy 70 százaléka) vontak ki a forgalomból. A visszatartásban eddig főleg Brazília, Kolumbia és Costa Rica jeleskedett. Mások, köztük Mexikó, csak részben tettek eleget a kötelezettségnek. A nagyobb korlátozást jelzett Vietnam adatai nehezen ellenőrizhetők, India pedig eddig nem készletezett.



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.