Nem ment túl jól a szektorokra szakosodott befektetési alapoknak az idei év első hét hónapjában az Egyesült Államokban. Az egyes ipari szektorok vállalatainak -- mint például az energia-, közüzemi szolgáltatói, pénzügyi szektor -- papírjaiba fektető alapok szinte kivétel nélkül veszteséget termeltek eddig.
A befektetők a legtöbb pénzt a technológiai papírokat vásárló alapokba vitték, a 339 alapban összesen 82 milliárd dollárnyi vagyon halmozódott fel. Érdekes módon éppen ez a kategória nyújtotta a legrosszabb teljesítményt, ezen alapok átlagos hozama ugyanis mínusz 33 százalékos volt -- derül ki a Morningstar adataiból, melyet a Bloomberg ismertetett. A legmagasabb hozamot, 7,5 százalékot ezzel szemben a nemesfémszektorba fektető alapok érték el, melyeknek vagyona ugyanakkor a legkisebb volt az egyes szektoralapok közötti összehasonlításban.
Szakértők szerint aligha véletlen, hogy a nagy vagyonnal rendelkező alapok nem teljesítenek kiemelkedően. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az alap népszerűségének növekedésével fokozatosan csökken az eredményessége.
A Fidelity alapkezelő biotechnológiai alapja például 1989-ben és 1990-ben egyaránt 44 százalékos nyereséget termelt, majd ezt követően 1991-ben hirtelen megugrott az alap hozama 99 százalékra. Nem csoda, hogy nagy mennyiségű tőke áramlott bele, amelynek eszközértéke elérte az 1,1 milliárd dollárt. Ettől fogva azonban a következő három évben átlagosan évi 9,9 százalék veszteséget könyvelt el a Fidelity.
Mindezek ellenére akadnak hosszú távon jól működő alapok. A Fidelity Select Electronics Fund az elmúlt tíz év során évente átlagosan 30 százalékos profitot produkált. A Vanguard Health Care Fund pedig 15 éven keresztül tudta tartani az éves 22 százalékos szintet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.