Látványosan megugrott a befektetők aktivitása a budapesti részvénypiacon az elmúlt hónapban: a brókercégek az augusztusi 143,3 milliárd forint után összességében 240,2 milliárdos forgalmat bonyolítottak le szeptemberben. Különösen figyelemre méltó a változás azt figyelembe véve, hogy a forgalom az év elejétől a nyár közepéig szinte folyamatosan csökkent, és augusztusban is csak azt lehetett eredményként elkönyvelni, hogy megállt a visszaesés.
Szomorú tény, hogy a forgalomnak egyértelműen jót tett az Amerika elleni terrortámadás, bár már szeptember 11. előtt is némi élénkülés volt tapasztalható. A külföldi tőzsdékkel összehasonlítást végezve pedig az látszik, hogy a támadás után mindenhol jelentősen bővült a forgalom -- Frankfurtban több napon át a megszokotthoz képest megduplázódott, New Yorkban pedig az újranyitás után új rekordot döntött --, azonban az elmúlt héten már a legtöbb piacon visszatért az aktivitás a szokásos mederbe.
Ezzel szemben Budapesten az elmúlt hét második felében is megközelítette a napi volumen a 10 milliárd forintot, amire utoljára tavasszal volt példa. A bővülés nagyrészt a Matáv és a Mol-piac felpörgésének köszönhető.
Az elmúlt napok másik érdekessége a pesti részvénypiacon az volt, hogy a korábban hosszú hónapokig, sőt több éve jól szereplő papírok gyengültek, az egész évben szinte folyamatosan ereszkedő és negatív csúcsokat halmozó Matáv viszont jelentős mértékben erősödött. További változás, hogy az utóbbi hónapokban szintén újabb és újabb mélységekbe eső másodvonalbeli papírok egy része is egyértelműen feléledt, több közülük -- Pannonplast, Zalakerámia, Rába -- már 15-20 százaléknál is többet erősödött a mélyponthoz képest. A BUX-nak -- ellentétben a vezető külföldi piacokkal -- a hónap végére majdnem sikerült visszakapaszkodnia a terrortámadás előtti szintre.
A szakértők szerint nem valószínű, hogy az utóbbi napokban tapasztalt forgalmat tartósan tudja tartani a tőzsde, viszont arra sincs sok esély, hogy a nyáron tapasztalt szintre essen vissza a piaci aktivitás. Sok múlik azon, hogy a távközlési papírok piacán meddig tart az utóbbi napok optimizmusa, s hogy a Mol iránt ismét feléledt vételi érdeklődés mikor fullad ki.
Pénteken azonban nemcsak a tőzsde idei legizgalmasabb hónapjának lett vége, hanem a harmadik negyedévnek is. Az első kilenchavi adatok alapján pedig még mindig az látszik, hogy az idei év ismét csalódásként marad meg a befektetők emlékezetében. A BUX 22 százalékkal csökkent szeptemberig, s a kosarában található papírok közül csak egyetlenegy, az Egis tudott áremelkedést elkönyvelni az idén. Érdekes, hogy a legnagyobb vesztes it-cégek -- Synergon, Graphisoft -- majdnem teljesen ugyanannyit estek, ami azt jelenti, hogy értékük közel háromnegyedét elvesztették.
Az elmúlt években stabilan a legjobban szereplő OTP ezúttal 16 százalékos mínuszban van, a két vegyipari részvény árfolyama pedig megfeleződött. A blue-chipek ezúttal is sokkal jobban tartották magukat a közepes cégek papírjainál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.