A várakozásoktól általában elmaradó harmadik negyedéves vállalati eredmények ellenére az elemzők többségében inkább javították a tőzsdei cégekre vonatkozó előrejelzéseiket és ajánlásaikat az elmúlt napokban. A kilátások jobb megítélése a Matáv és az OTP esetében közvetlenül a negyedéves számokra vezethető vissza, a Molnál a világpiaci olajárak esése áll a háttérben. Egyértelműen pesszimistábban látják viszont a Pannonplast jövőjét.
A Matávra vonatkozó előrejelzéseket főként azok a befektetési bankok javították, melyek számára a harmadik negyedéves adatok kellemes meglepetést okoztak. A Goldman Sachs például több mint 10 százalékkal növelte az idei és a jövő évi nyereségre vonatkozó előrejelzését, s a távközlési cég valós értékét részvényenként 1072 forintra emelte.
A korábbi semleges helyett a piaci átlagot meghaladó teljesítményt (outperform) vár a Matávtól az Erste Bank Investment. Ezt azzal indokolták, hogy a cég a harmadik negyedévben a vártnál jobb teljesítményt nyújtott, főként üzemi szinten. Növelte eredményvárakozásait az ING Barings is, ahol a részvényenkénti valós értéket 1125 forintig emelték.
Az OTP várakozásokat felülmúló negyedéves eredményei nyomán tovább emelkedett a bankcsoport idei és jövő évi nyereségére vonatkozó piaci konszenzus. A Schroder Salomon Smith Barney és a UBS Warburg egyaránt mintegy 5 százalékkal növelte korábbi prognózisát. A bankpapírra vonatkozó elemzői ajánlások pedig valószínűleg csak azért nem javulnak, mert már amúgy is többségében a legmagasabb szinten vannak.
A negyedéves számok alig, a süllyedő világpiaci olajárak viszont annál nagyobb hatást gyakoroltak a Mol megítélésének változására. Mivel arra lehet számítani, hogy az olajárakat a gázárak is követik lefelé, így a Mol gázüzletágának vesztesége mérséklődni látszik.
A Lehman Brothers a lejjebb szállított olajárprognózisa következményeként vételre javította a Molra vonatkozó ajánlását, a részvények célárát pedig a korábbi másfélszeresére, 6100 forint fölé emelte. A Raiffeisen elemzői -- szintén a gázüzletág javuló jövedelmezőségére hivatkozva -- erős vételre minősítették az olajpapírt, s 7600 forintra tették a célárfolyamot.
A Merrill Lynch hasonló okokból ugyancsak jelentős mértékben növelte a Mol jövő évi nyereségére vonatkozó korábbi jóslatát. Az amerikai befektetési bank londoni elemzői a befektetőknek viszont továbbra is azt ajánlják, hogy csökkentsék az olajrészvény súlyát portfóliójukban.
Egyértelműen romlott viszont a Pannonplast megítélése, miután a műanyagipari cég jelezte, hogy az eredetileg tervezettnél 35 százalékkal alacsonyabb lesz az idei nyeresége. Az Erste Bank drasztikus mértékben visszafogta saját prognózisát, s levette a részvényt a vételre ajánlottak listájáról. Hasonlóan járt el a Raiffeisen is, bár ennél az értékpapírcégnél az ajánlás -- a rendkívül nyomott tőzsdei árfolyamra hivatkozva -- változatlan maradt.
Ezeknél is drasztikusabb lépéseket tett a Concorde és a Merrill Lynch. Előbbi három fokozattal -- vételről csökkentésre -- rontotta a Pannonplastra vonatkozó ajánlását, utóbbi pedig teljesen megszüntette a műanyagipari cég elemzését. Mint írták, a társaság piaci kapitalizációja és likviditása a kritikus szint alá esett.
A többi tőzsdei társaságnál nem változtak érdemi mértékben az elemzői várakozások. Ez többé-kevébé azzal is összefügg, hogy a megcsappant likviditás miatt a cégek egyre kisebb hányadával foglalkoznak rendszeresen a befektetési házaknál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.