Az előző hónapban közel 10 százalékkal emelte utasbiztosítási díjait az Európai Utazási Biztosító (EUB) - nyilatkozta Bartók Nagy András vezérigazgató. Az ebben a szegmensben működő társaságoknál a díjnövelések sorát a hagyományosan novemberben emelő EUB nyitja meg, a többiek csak ezt követően lépnek. A piac legnagyobbjának számító QBE Atlasz Biztosító például 2002. január 1-jétől indexálja tarifáit. Horváth Péter, a cég utaságazatának vezetője ennek mértékéről annyit mondott: a változtatás nem haladja majd meg az ez évre várható tényleges infláció mértékét.
Leghamarabb jövő év februárjában emelhet díjat a Winterthur, márciusban az OTP-Garancia, áprilisban pedig az Európa Biztosító. Kérdésünkre nem határoztak meg pontos időpontot az Ahico és az Axa Colonia Biztosítóknál. (Emlékeztetőül: az EUB díjai 2000 novemberében 15, a Winterthuré az idén márciusban 15-20, az OTP-Garanciáé szintén ekkor 13, az Európáé áprilisban 14-20 százalékkal nőttek. Még egyáltalán nem emelt árat a másfél éve indult Axa Colonia, az Allianz Hungária pedig ez év tavaszán átstrukturálta módozatait és azok árait.)
A díjemelések mértékét nem a hazai pénzromlás, hanem elsősorban a külföldi kárköltségek növekedése szabja meg. A biztosítók gyakori "síszezoni" panasza, hogy Ausztriában 2-2,5 százalékos infláció esetén is 10 százalékkal nőnek a gyógyítási költségek a privát, és 5 százalék körül a közkórházakban. Nyugati szomszédunknál akadnak olyan gyógyintézmények, amelyek - kihasználva, hogy egyedül vannak egy régióban - a téli sportok időszakában emelt, közel dupla árú tarifát kérnek mondjuk egy-egy a sípályán lábát tört, rosszul lett beteg ellátása fejében.
A kinti áremelkedéseket viszont az idei második fél évben ellentételezte a forint erősödése. Az utasbiztosítók számára gyümölcsözővé vált, hogy díjaikat az erős hazai valutában szedik be, miközben a károkért euróban fizetnek. Darvas Gábor, az Európa utasbiztosító vezérügynöksége, az EuroMondial első embere szerint mindez - legalábbis az idei fél évben - társaságuk számára teljesen kompenzálta a nemzetközi drágulást.
Tovább javítja a képet, hogy a szféra az idén nem szenvedett el kiugróan nagy károkat: az év során nem volt magyaroknál súlyos sérüléseket, esetleg halottakat követelő nagy baleset. A QBE Atlasznál egy nagy kár volt: szlovák biztosítási partnerük egyik szívinfarktusos ügyfelét kellett több millió forintért hazahozatni Ausztráliából repülőn, orvos kísérővel.
Az Európa Biztosító statisztikái szerint a téli szezonban nem az egyedi (több tíz milliós), hanem a közepes (1-5 millió forint közötti) kár a jellemző. Sok pórul járt síelőt nem lehet hazahozni külföldről, mert a kórházba érkezés után azonnal műteni kell őket, s utána több napig feküdniük kell.
A megkérdezett biztosítók mindegyike a tervezettnek megfelelő, vagy jobb kárhányadról adott számot. Az ez évre remélt üzleti eredményt csak kissé vethette vissza, hogy a szeptember 11-i terroresemények után a legtöbb társaságnál 5-25 százalékkal estek vissza a díjbevételek. A krízis ugyanis az üzlet szempontjából aránylag lanyha időszakban következett be. Az utasbiztosítók most azt remélik: év végére oldódik az ügyfelek félelme, s autós síutakra, esetleg egzotikus repülős kirándulásokra "váltják" korábban elhalasztott utazásaikat.
Mindezek nyomán ez évre nyereséget, vagy "pozitív nulla" eredményt vár utasbiztosítási üzletágából az EUB, az OTP-Garancia és az Allianz Hungária, de (finoman szólva) nem panaszkodnak a többi társaságnál sem.
Az ügyfelet persze sokkal jobban foglalkoztatja az ugyanolyan vagy megnövelt díj fejében kapott szolgáltatás. Az EUB a tarifaemelés fejében 15 millióról 20 millió forintra - az Európa mellett a legmagasabb mértékűre - növelte a betegség vagy baleset esetén nyújtott orvosi ellátás limitjét, s felső kategóriás módozatánál növelte az úti okmányok elvesztése miatti kárkifizetést is. A QBE Atlasz januártól a poggyászkárra fizetett összegeket tervezi növelni.
Egy átlagos hazai négytagú család naponta mintegy 1000-1300 forintért tud magának közepes kategóriájú utasbiztosítást kötni magának európai síútjánál (lásd táblázatunkat). Európán kívülre 100 százalékos pótdíjat szab az Axa Colonia, a Winterthur, 50 százalékot az EUB, az Allianz Hungária és az OTP-Garancia (az Európának külön kontinensen kívüli tarifái vannak). Több cégnél viszont az Európához sorolják a Földközi-tenger szigeteit, vagy éppen Törökország egészét, sőt - az EUB-nál és az OTP-Garanciánál - pár észak-afrikai államot is.
Az időseket - általában 65-70 év felettieket - több cégnél pótdíjjal sújtják, és maximálják biztosítható kinntartózkodásuk időtartamát is. E pótdíj mértéke a QBE Atlaszt és az Európát kivéve mindenütt 100 százalék, de e társaságok is limitálják idős ügyfeleik "mozgásterét". A gyerekeknek, családostul vagy csoportban utazóknak pedig kedvezményeket adnak. A gyerekkedvezmény szinte mindenütt 50 százalék, csakhogy ezért félárú szolgáltatás is jár (az OTP-Garanciánál 3 éves korig a szülő szerződésében vállalnak kockázatot a gyerekre is). Az Európánál ugyan csak 40 százalék a kedvezmény, de ezért minden biztosítási limit ugyanannyi, mint a felnőtteké.
Családi kedvezményt - általában 10-15 százalékot - az Axa Colonia és az EUB ad. Csoportos kedvezményre - jellemzően 10-20 százalékra - az EUB, az OTP-Garancia, az Európa, a Winterthur és a QBE Atlasz biztosítóknál van lehetőség.
A módozatok a hagyományos betegségre, balesetre és poggyászkárra vonatkozó fedezetek mellett az utóbbi években új elemekkel és segítségnyújtási (asszisztencia) szolgáltatással is kiegészültek. A gyógykezelések költségei mellett a biztosítók átvállalják a külföldről való hazaszállítás, utazásmegszakítás, beteglátogatás, külföldi tartózkodás meghosszabbítása, családtagok, esetleg holttest hazavitele költségeit is. Gyakori immár az iratpótlási, jogvédelmi - ügyvéd fogadására vagy óvadékfizetésre szolgáló -, illetve a poggyászkésedelemre fizető fedezet is.
A biztosítások általában maximum 1 évre köthetők, hosszú periódusra olcsóbb bérlet is létezik. Több biztosító megadott keretnapszámú vállalati utasbiztosítást is ajánl. Ezeknél az indulás előtt kell értesíteni a biztosítót a kiutazók számáról és a kint töltendő periódusról.
Néhány egyedi vonás a szolgáltatási palettán: az Európa két drágább módozatánál egy- vagy kétágyas kórházi ellátást ígér, ráadásul a VIP-terméknél felső összeghatár nélküli a megbetegedésnél vagy baleset esetén kínált szolgáltatás. Az EUB 2 termékénél baleseti munkaképtelenség esetén kis összegű napi térítést vállal, legdrágább módozatánál pedig egymillió forintos felelősségbiztosítást is beépített. Erre a QBE Atlasz is gondolt 2 ezer dollár erejéig saját luxusmódozatánál, az Ahico pedig módozatától függően 1-2 millió forintot szán erre. Utóbbi cégnél kiegészítő sportbiztosítás is van.
Az Allianz Hungária és az EUB baj esetén készpénzsegélyt is ad felső kategóriás biztosításánál. Az OTP-Garanciánál a kórházi ápolásra szóló napi térítés és a csonttörésre adott egyszeri térítés számíthat unikumnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.