Az OTP Bank ebben az évben közel 30 milliárd forint lakáshitelt engedélyezett, és a napi átlagos szerződéskötési szám 180-190 darab. Ez a szerződéskötési mennyiség ezen a héten napi 200 fölé emelkedett. Az OTP Bank sem a támogatott, sem a nem támogatott hitelek körében semmilyen változtatást nem hajtott végre, az ügyfelek változatlan feltételek mellett vehetik igénybe a lakáshitel-konstrukciókat - szögezte le Oszlányi Zsolt, az OTP Bank ügyvezető igazgatója, határozottan cáfolva azokat az információkat, melyek szerint a pénzintézet a támogatott lakáshitel-kérelmek befogadását, illetve folyósítását felfüggesztette volna. Jogászok szerint egyébként a bank ilyet nem is tehetett volna, hiszen ezzel megszegi az állammal kötött szerződést. A kormányzat által kidolgozott konstrukciók alkalmazása a pénzintézeteknek is érdekükben áll. A kormányrendelet ráadásul - mint Oszlányi is hangsúlyozta - a támogatott hitelek körében húsz évig garantálja az alacsony kamatot.
A híresztelésre információink szerint esetleg az adhatott alapot, hogy néhány fiókban a jóindulatú tisztviselők figyelmeztették az ügyfeleket: hitelfelvételükkel érdemes néhány napot várni. Az OTP Bank ugyanis mától 2,75-ról 2,5 százalékra csökkenti az új lakás vásárlása, építése esetén igénybe vehető lakáshitel kamatát. A pénzintézet egyébként ettől a naptól kezdi meg saját jelzáloghitel-intézetével közösen a konzorciális hitelek nyújtását.
A bank egyébként jelenleg a lakáshitel-állomány 50 százalékát kezeli, és stratégiai célnak tekinti, hogy piaci részesedését a következő években tovább növelje. (A támogatott kölcsönöket ezzel együtt természetesen csak azok vehetik fel, akik az előírt feltételeknek megfelelnek.)
Az FHB vezérigazgatója, Gyuris Dániel lapunk érdeklődésére elmondta: a használt lakáshoz biztosított állami kamattámogatás legutóbbi emelése hatására fellendült kereslet még nem csitult. Ezt ráadásul felerősítették a tavaszi szezonális hatások is. Az FHB - amely nyolc bankkal, biztosítókkal, takarékszövetkezetekkel és lakástakarékokkal áll szerződéses kapcsolatban - partnereinél sem tapasztalt semmilyen fennakadást. A vezérigazgató egyébként úgy véli, hogy a forrásoldali kamattámogatásos konstrukció jelenlegi formája időtálló megoldás lehet. Mint elmondta: ezek több cikluson átívelő döntések és struktúrák.
A szisztéma lényege, hogy a hozamok esése idején az állam terhei csökkennek, kamatemelkedésnél pedig nőnek. A támogatás mértéke ugyanis igazodik a jelzáloglevelek hozamához. Kedvezőtlen pénzpiaci változások esetén a kamatemelkedés egyharmadát állja a költségvetés. Ezzel a kormányrendelet azon kitétele, amely szerint "a szerződés időpontjához képest a polgárok terhei nem nőhetnek", a futamidő nyújtásával hozható összhangba. Amennyiben egyébként az infláció mértéke nőne, az az állami bevételeket is gyarapítaná, így az emelkedő kiadásokra lenne fedezet. A hozamemelkedés időszaka persze a világon mindenütt a jelzálogbankok számára nehezített körülményeket jelent.
Gyuris Dániel arra a kérdésünkre, hogy az FHB az esetleges kormányváltás esetén óvatosságból visszafogná-e aktivitását, határozott nemmel válaszolt. Mint elmondta, az FHB-t tőkepiaci szereplőként meglehetősen szigorú szabályok kötik. Üzletpolitikai váltásra így egyelőre oka, de módja sincs. A portfóliójuk 95 százaléka 30 millió forint alatti kihelyezésekből áll, az átlagos futamidő 12 év. (BVJ)
Munkatársunktól
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.