BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lengyel acélpiaci védővámok

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Lengyelország azt tervezi, hogy már a közeli napokban ideiglenes védővámokat vezet be tíz acéltermékcsoportra. Brüsszelben viszont úgy vélik, hogy nem az import korlátozása, hanem az eladósodott lengyel acélágazat hathatós szanálása és a korszerűtlen kapacitások további leépítése jelenti az igazi megoldást. A magyar acélkivitelt csak marginálisan érinthetik a varsói intézkedések.

Lengyelország a jövő héttől hét hónapra 10-25 százalékos acélvédővámokat kíván bevezetni tíz termékcsoportra. Közöttük lesznek a lapos- és hengerelt acélok különböző méret- és minőségi kategóriái - jelentette a Bloomberg, helyi lapértesülésre hivatkozva. A több mint 30 ezer főt foglalkoztató lengyel állami acélipar forgalma ugyanis 12 százalékkal gyengült az első negyedévben, erősen veszélyeztetve a munkahelyek fennmaradását. Ez utóbbinak pedig kiemelt fontosságot tulajdonítanak Varsóban, hiszen a munkanélküliek aránya júniusban országosan már meghaladta a 17 százalékot.

Az Európai Unió (EU) ugyanakkor további kapacitásleépítést vár a lengyel acélipartól, amelynek termelése az elmúlt tíz évben 20 millióról már mintegy 11 millió tonnára apadt - derül ki a Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósításából. Brüsszel ettől teszi függővé a jövőbeni támogatást. A varsói kormány állítólag szeptemberben ismerteti az ezzel kapcsolatos új koncepcióját. A lengyel lapok természetesen a lengyel konkurenciától tartó uniós gyártók mesterkedését látják a brüsszeli nyomás mögött. Ám az EU illetékesei nem az import növekedésében, hanem elsősorban abban látják a lengyel acélágazat eladósodásának okát, hogy - számos szanálási próbálkozás, tőkeinjekció ellenére - a korábban igen keresett sziléziai acél minősége messze elmarad a megkívánt mértéktől. Főleg az autógyártásban igényelt minőségi laposacélok hiányoznak.

A lengyel acélművek ezért a múlt évben már csak a belső szükséglet 54 százalékát fedezhették a 2000. évi 68 százalékhoz képest. A helyi termelés 10,5-ről 8,8 millió tonnára csökkent, míg az ágazat vesztesége mintegy 40 százalékkal (1,3 milliárd zlotyra) duzzadt. Az idén a nemzetközi acélipari válság lassan véget ér, a világtermelés az első fél évben már 4 százalékkal bővült, ám lengyelországé további 10 százalékkal szűkült.

Az idén - Polskie Huty Stali (PHS) néven júniusban bejegyzett - közös holdingtársaság alá vonták ugyan a négy legnagyobb, a lengyel termelés több mint kétharmadát adó acéltársaságot, ám azóta sem sikerült egységes üzleti tervet kidolgozniuk, a szinergikus hatásokat kihasználandó.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.